Skip to content

Consonno

Toto nedokončené "mesto hračiek" bolo takmer talianskym Las Vegas.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na začiatku 60. rokov zažívalo Taliansko krátkodobý hospodársky rozmach, ktorý priniesol nový spôsob života v podobe nablýskaných áut, rock’n’rollu a obrovského optimizmu do budúcnosti. Všetko sa zdalo byť možné, dokonca aj zrovnanie so zemou malej starobylej dediny uprostred ničoho.

Zábavný park Consonno

Takúto predstavu mal mysteriózny podnikateľ Mario Bagno o tichom vidieckom mestečku Consonno. Bagno skúpil všetky pozemky v dedine a prinútil obyvateľov, aby sa presťahovali, a potom celú osadu okrem niekoľkých domov a kostola zrovnal so zemou.

Zábavný park Consonno

Po zbúraní starého Consonna sa na jeho popole ako nejaký duševne chorý fénix mohlo postaviť nové Consonno. Bagno začal budovať komplex podobný Las Vegas, ktorý nazval “mesto hračiek”, v nádeji, že priláka turistov z Milána, ktoré bolo vzdialené len hodinu cesty. Raj pôžitkov mal byť vybavený nákupnými centrami, reštauráciami, tanečnými sálami a aspoň jedným luxusným hotelom, pričom každé zariadenie malo byť tematicky zamerané na iný typ architektúry. Obchodná galéria mala tvar moslimského minaretu, v záhradách náhodne stáli čínske pagody a pri vstupe bol umiestnený imitovaný stredoveký hrad. Keby sa projekt dokončil, plánovalo sa aj basketbalové ihrisko, zoologická záhrada a nový autodróm.

Zábavný park Consonno

Zatiaľ čo mnohé z budov boli takmer dokončené, hlavnú cestu do Consonna niekoľko rokov po začatí výstavby podmylo, čím sa zlikvidoval hlavný prílev zákazníkov do lokality a projekt sa fakticky zastavil. Teraz je zvláštna, napoly dokončená dedina s gýčovitými budovami opustená a rozpadá sa pod vplyvom desaťročí zanedbávania a grafitov. Po tom, čo bolo Consonno postavené na troskách svojho predchodcu, sa zdá, že je na najlepšej ceste, aby bolo tiež zrovnané so zemou.

Zábavný park Consonno

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km