Skip to content

Neslušný mužíček na kostole svätého Jakuba

Drzé architektonické easter egg.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na južnom okne brnianskeho kostola svätého Jakuba pôsobí jeden sochársky prvok pôsobivého kostola trochu nepatrične: neslušný dvojhlavý mužíček, ktorý svetu drzo ukazuje svoj holý zadok.

Tomuto mužíčkovi sa pripisujú dve legendy, pričom obe sa týkajú konkurencie medzi kostolom svätého Jakuba a katedrálou svätého Petra a Pavla na neďalekom Petrovom vrchu.

Prvá hovorí o tom, že oba kostoly, z ktorých každý financovala rodina z jednej alebo druhej strany mesta, mali byť dokončené. Veže oboch kostolov sa týčili do výšky, ale kostol svätého Jakuba bol nakoniec vyšší približne o 9 metrov. Nahý muž a jeho zadok boli pridané ako prostredný prst víťazného kostola tomu porazenému.

Neslušný mužíček

Druhý príbeh hovorí, že finančníci Katedrály svätého Petra a Pavla žiarlili na svojich konkurentov, pretože hoci Petrov vrch mal viac peňazí na stavbu, kamenári na Kostole svätého Jakuba patrili k najlepším v Európe. Navyše na stavbe u sv. Jakuba mali aj najšikovnejšieho staviteľa a práce tak prebiehali podstatne rýchlejšie ako na druhej strane. Pomocou moci, vplyvu a peňazí sa pánom z Petrovho vrchu podarilo odstrániť kamenára z jeho pozície v katedrále svätého Jakuba, ale nie skôr, ako dokončil posledné okno. To bolo, samozrejme, to, na ktorom bol neslušný mužíček, rozťahujúci svoje polky smerom k Petrovmu vrchu dovtedy, kým bude kostol stáť.

Niektorí historici tvrdia, že obe tieto historky sú apokryfné a že hrubá socha je len zvláštnou, ale nie nezvyčajnou ozdobou gotiky. Vyberte si, ktorý príbeh sa vám páči viac.

Česko ponúka ďalšie miesta

Česko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Česko
Hlavné mesto: Praha
Úradné jazyky: čeština, slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 78866 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: česká korun
Kód meny: CZECZ
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CZECZ
Medzinárodný kód krajiny: CZ
Internetová doména: .cz
Predvoľba telefónneho čísla: +420

Blízke miesta do +/- 300km