Skip to content

Songo Mnara

Toto 500 rokov staré svahilské obchodné centrum je plné mešít vytesaných z koralov a desiatok zachovalých kamenných stavieb.

Približná doba čítania: 3 minúty

Z prístavného mesta zo zlatej éry obchodu zostali len rozoklané kamenné a koralové múry, ktoré sa týčia uprostred kokosových paliem a baobabov. V časoch rozkvetu mesta boli tieto budovy pokryté žiarivo bielou omietkou zdobenou zložitými reliéfmi. Ostrov Songo Mnara, ktorý sa nachádza pri južnom pobreží Tanzánie, je pomerne malý, má rozlohu len niečo vyše troch štvorcových míľ. Ale 500 rokov staré zrúcaniny, ktoré sa nachádzajú na severnom konci ostrova, majú veľký historický význam.

Songo Mnara bol odnožou staršieho a väčšieho mesta Kilwa Kisiwani, ktoré sa nachádzalo na ostrove o niečo severnejšie. V 13. až 16. storočí boli Kilwa Kisiwani a Songo Mnara ústrednými mestami obchodu v Indickom oceáne a svahilskej pobrežnej kultúry. Boli to dve z mnohých prosperujúcich islamských osád vo východnej Afrike od Somálska po Mozambik, ktoré slúžili ako kanály pre obchod s Arábiou, Indiou a Čínou. Tovar z africkej pevniny, ako napríklad zlato, slonovina, drevo a textílie, sa vymieňal za striebro, drahé kamene, parfumy a keramiku.

Zatiaľ čo Kilwa sa rozvíjala mnoho storočí, Songo Mnara bolo plánované mesto, ktoré vzniklo oveľa rýchlejšie. Obývané bolo len približne 150 rokov, od 14. storočia. Hoci uplynuli stáročia, dnes odľahlé miesto zostalo zväčša neporušené, takže sa zachovala jeho výrazná mestská architektúra. Táto architektúra umožňuje súčasným archeológom nahliadnuť do svahilskej kultúry v čase jej najväčšieho rozmachu.

V Songo Mnara archeológovia identifikovali desiatky obydlí, šesť mešít a množstvo hrobiek. Mnohé z domov obsahujú priestory na ubytovanie obchodníkov na cestách a iných hostí. Obchodníci, ktorí prichádzali počas monzúnových vetrov, často zostávali celé týždne alebo dokonca mesiace a čakali na zmenu vetra, ktorá by im umožnila vrátiť sa domov. Práve takéto usporiadanie umožňovalo kultúrnu výmenu, ktorá robila Songo Mnara takým výnimočným.

Keď si európski moreplavci začali robiť nároky na africkú pôdu, kamenné mestá na svahilskom pobreží začali miznúť. V roku 1505 založili Portugalci pevnosť Kilwa Kisiwani, čo znamenalo začiatok jej úpadku.

Archeológovia pokračujú vo vykopávkach ruín v Songo Mnara, ktoré boli v roku 1981 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. S každým novým úlomkom keramiky a mincami nájdenými na tomto mieste sa odhaľuje ďalší kúsok bohatej histórie tohto miesta.

Songa Mnara Island

Tanzánia ponúka ďalšie miesta

Tanzánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Tanzania
Hlavné mesto: Dodoma
Úradné jazyky: swahilčina, angličtina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 26. apríl 1964
Rozloha: 947303 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: tanzánijský šiling
Kód meny: TZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 2917.857 TZS
Medzinárodný kód krajiny: TZA/TZ
Internetová doména: .tz
Predvoľba telefónneho čísla: +255