Skip to content

Mešita Badshahi

Na okraji prosperujúceho opevneného mesta Lahore nájdete posledný veľký mughalský stavebný projekt

Približná doba čítania: 4 minúty

Lahore sa dlho považoval za kultúrne hlavné mesto Pandžábu, domov mughalských cisárov, sikhských vládcov a neskôr britských kolonizátorov. V súčasnosti je Lahore druhým pakistanským mestom a historickým centrom, ktoré si zachovalo veľkú časť svojej veľkoleposti, a nad všetkým sa týči mešita Badshahi (Cisárska mešita). Je to jedna z najväčších mešít na svete, postavená z červeného pieskovca, so štyrmi minaretmi, ktoré sa týčia nad starým mestom, troma bielymi mramorovými cibuľovými kupolami a obrovským námestím označujúcim vstup. Mughalský cisár Aurangzeb ju postavil v 70. rokoch 16. storočia na pamiatku svojich vojenských víťazstiev nad hinduistickým kráľom, ktorý žil južnejšie. Jeho projekt bol silne ovplyvnený mešitou Jama Masjid v Dillí, ktorú postavil jeho predchodca Shah Jahan – muž, ktorý stojí za svetoznámym Taj Mahal.

Mešita Badshahi

Po rôznych nájazdoch na Lahore bola mešita využívaná ako vojenská základňa – najprv sikhmi, potom Britmi -, no napriek tomu chátrala. Za posledných 100 rokov však bola mešita úplne zrenovovaná a stala sa jedným z najvýraznejších symbolov Pakistanu.

Hoci je často v tieni svojho turisticky prívetivejšieho suseda, Indie, existuje veľa dôvodov, prečo navštíviť Pakistan. Nedávno ho viaceré známe cestovky zvolili za najlepšie “nedotknuté” miesto pre backpackerov a turisti si začínajú uvedomovať skrytý potenciál tejto juhoázijskej krajiny. Lahore je fantastickým východiskovým bodom pre vašu cestu, pretože je jednou z najbezpečnejších oblastí v regióne a mnohí jeho obyvatelia vítajú zahraničných turistov s otvorenou náručou.

Mešita Badshahi

Keď prekročíte prah mešity Badshahi, prejdete veľkolepou vstupnou bránou, ktorá je silne ovplyvnená perzskou architektúrou. Pri prechádzke po nádvorí (ktoré údajne pojme až 100 000 veriacich) si všimnete, že je plné pakistanských miestnych obyvateľov a domácich turistov. Možno sa vám dokonca stane, že niektoré zvedavejšie miestne deti vás požiadajú o selfie!

Pokračujte k portiku (arkáda, stĺporadie), kde môžete obdivovať zložito zdobený biely mramor – hovorí sa, že patrí k najkrajším na svete. Je zdobený vytesanými nekonečne sa vzpínajúcimi kvetmi, z ktorých mnohé sú živo namaľované ružovou, zelenou, červenou a oranžovou farbou. Všimnite si aj pozlátené lustre visiace zo stropu. Všetko je dokonale symetrické – charakteristický znak mughalského dizajnu.

Modlitebná sála údajne pojme desaťtisíce veriacich, ale bežne je prístupná len mužom. Obzvlášť rušno je tu v piatok na obed, pretože vtedy sa tu konajú jummah (piatkové modlitby).

Ak sa neviete nabažiť mughalskej architektúry, máte šťastie. V záhrade Hazuri Bagh – mieste, kde cisár sledoval prehliadky svojej armády – sa nachádza zdobený pavilón, žiarivo modré fontány a množstvo zelených trávnatých plôch. Nájdete tu aj hrobku básnika Allamu Iqbala, jedného z najvýznamnejších pakistanských spisovateľov.

Ak chcete mať najlepší výhľad na mešitu, rezervujte si stôl na streche v známej lahorejskej “ulici jedla” a vychutnajte si výdatné pakistanské jedlo pri sledovaní západu slnka nad kupolami a minaretmi. Mešita je spolu so susednou pevnosťou Lahore Fort v noci nádherne osvetlená a vytvára skutočne úžasný večerný výhľad.

Mešita Badshahi

Pakistan ponúka ďalšie miesta

Pakistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 303.703 PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92