Skip to content

Zanzibarský nočný trh

Po západe slnka sa centrum historickej štvrte Zanzibar Stone Town premení na kulinárske ihrisko.

Približná doba čítania: 3 minúty

Cez deň sa život v záhradách Forodhani v Zanzibare odohráva v pokojnom tempe: turisti a miestni obyvatelia sa prechádzajú po nábreží, obchádzajú dychtivé útoky dravých túlavých mačiek a kochajú sa výhľadom na neskutočne krištáľový Indický oceán. Na okraji historickej časti Zanzibaru Stone Town čaká tento malý park na šťastlivcov, ktorým sa podarí prekonať labyrint úzkych uličiek v srdci tejto historickej štvrte.

Po západe slnka je tento tichý kút Stone Town premenený takmer na nepoznanie. Inokedy pokojná morská promenáda sa rýchlo zaplní kuchármi v bielych čapiciach, ktorí rozkladajú plynové lampy, grily a rotissery a rozkladajú svoje výrobky na radoch stolov. Nočný trh je kulinárskym ihriskom pre všetkých – návštevníci a miestni obyvatelia sa sem hrnú, zhromažďujú sa tu rodiny s malými deťmi a, samozrejme, húževnaté túlavé mačky, ktoré čakajú na zvyšky. Šéfkuchári sú ako rozmazaná hmla, vzrušene ukazujú na svoje kulinárske výtvory, nahovárajú a presviedčajú, až kým aj ten najváhavejší jedák nepodľahne ich odborne zvládnutým predajným ponukám.

Nočný trh azda najlepšie reprezentuje úžasné spojenie kultúr a kuchýň Zanzibaru. Zanzibar bol kedysi obchodným centrom, na križovatke obchodu s korením, otrokmi a slonovinou. Arabskí, perzskí, indonézski, malajzijskí, indickí a čínski obchodníci prechádzali cez ostrov alebo sa naň prisťahovali, čo zanechalo trvalý vplyv na svahilskú kultúru. Pozostatky často tragickej histórie Zanzibaru pretrvávajú v mnohých smeroch; najvýraznejšie v jedinečnej zmesi kultúr na charakteristických bielych kartónových tanieroch na trhu. Jedlá sú veľmi rôznorodé, od zanzibarskej pizze, falafelu veľkého ako vaša tvár, džúsu z cukrovej trstiny, obrovských samos, kokosového chleba, špízov z morských plodov až po palacinky pokvapkané stužkami čokoládového sirupu.

Pre kulinárskych zvedavcov a milovníkov histórie je Stone Town čarovným malým kútom Zanzibaru a nočný trh ponúka pohľad na rozsiahlu (a chutnú) históriu a kultúru – aj keď to znamená boj s nenásytnou mačkou o posledné sústo palacinky.

Tanzánia ponúka ďalšie miesta

Tanzánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Tanzania
Hlavné mesto: Dodoma
Úradné jazyky: swahilčina, angličtina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 26. apríl 1964
Rozloha: 947303 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: tanzánijský šiling
Kód meny: TZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 2803.817 TZS
Medzinárodný kód krajiny: TZA/TZ
Internetová doména: .tz
Predvoľba telefónneho čísla: +255

Blízke miesta do +/- 300km