Skip to content

SS Crete Boom

Zvyšky betónovej lode ležia na pieskovom brehu medzi pobrežím Ballina Quay a lesom Belleek Woods.

Približná doba čítania: 3 minúty

Kto by povedal, že betónová loď môže plávať? No dokážu a v roku 1917 ich bola postavená celá flotila pre vojnové účely.

SS Crete Boom

Najprv veľmi stručné vysvetlenie, ako betón pláva. Veľmi zjednodušene povedané, ak je betón vytvarovaný presne tak, ako má, napríklad v tvare lode, dokáže na vode plávať rovnako ako akýkoľvek iný materiál. Takže späť k SS Crete Boom. Počas vojny boli lode potrebné na prepravu železnej rudy zo Španielska do Británie. V tom čase Británia pociťovala veľký nedostatok ocele v dôsledku mohutnej výroby munície, preto museli vymyslieť alternatívny spôsob stavby lodí. Vymysleli betónovú loď.

Britská vláda objednala výrobu obrovskej flotily betónových plavidiel, ktoré sa však nikdy nedostali do aktívnej služby. Bolo príliš veľa problémov s rozpočtom, zdrojmi a koncom vojny na to, aby sa lode dostali do služby. Dvanásť remorkérov a 52 člnov, ktoré sa začali vyrábať počas vojenského projektu, bolo nakoniec dokončených v roku 1922.

SS Crete Boom

SS Crete Boom bola súčasťou tejto flotily. Ide o 38-metrový, 267-tonový parný remorkér postavený z betónu a oceľových tyčí. Jeho cesta do súčasného domova na nábreží Ballina pri Belleekskom lese nebola jednoduchá.

Loď Crete Boom začínala v roku 1922 v lodiarskej spoločnosti Stelp & Leighton, ktorá prepravovala uhlie do Spojených štátov. V roku 1924 spoločnosť ukončila svoju činnosť, loď bola kúpená a opäť predaná, zbavená súčiastok a dlhé roky stála opustená. Nakoniec sa remorkér v roku 1937 dostal do rúk Ballina Harbour Commission, ktorá ho plánovala použiť na odklonenie rieky. Keď ho ťahali na miesto určenia, zrazil sa s iným plavidlom a vážne ho poškodil, pričom sa potopil a zostal tam 30 rokov.

SS Crete Boom

Pre starý remorkér však nie je všetko stratené. V 70. rokoch 20. storočia ho opäť vyzdvihli na hladinu a umiestnili na jeho súčasné miesto a do trvalého domova. Dnes hrdo stojí ako miestna pamiatka.

Írsko ponúka ďalšie miesta

SS Crete Boom

Írsko - Krátke info

Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353

Blízke miesta do +/- 300km