Skip to content

Múzeum etikiet Matchbox

Malé múzeum venované výlučne drobnému umeniu, ktoré zdobí škatuľky od zápaliek.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hoci existuje niekoľko múzeí venovaných zápalkovým škatuľkám, jediné múzeum na svete venované etiketám zápalkových škatuliek sa nachádza v mestečku Tumanyan, na polceste medzi Jerevanom a Tbilisi.

Tumanyan Matchbox Label Museum

Zbieranie zápalkových škatuliek bolo kedysi bežným koníčkom, najmä v Sovietskom zväze, kde továrne vyrábali pre zberateľov mimoriadne série etikiet. Zbieranie predmetov súvisiacich so zápalkami je známe ako filuménia a kluby zberateľov boli po celom svete.

V tomto malom múzeu je vystavená zbierka viac ako 10 000 etikiet zo zápalkových škatuliek. Hoci je tu veľa sovietskych etikiet, múzeum obsahuje etikety z celého sveta, od Európy po Indiu, spolu s Japonskom a Austráliou. V celom múzeu sa nachádza nespočetné množstvo tém, hoci sa zdá, že zbierka vyzdvihuje etikety týkajúce sa kampaní verejného vzdelávania, remesiel, vlajok a erbov, vesmíru, humoru, hádaniek a etikiet so zápalkovou tematikou.

Tumanyan Matchbox Label Museum

Etikety umožňujú nahliadnuť do období, v ktorých boli vyrobené, a poukazujú na dôležité otázky doby a dizajnérske trendy v priebehu desaťročí.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 419.051 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km