Skip to content

Maják Fastnet

Fastnet je známy ako "Írska slza", pretože to bola posledná časť Írska, ktorú írski emigranti z 19. storočia videli, keď sa plavili do Severnej Ameriky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Fastnet Lighthouse je v poradí už druhým majákom postaveným na osamelej skale Fastnet Rock patriacej k írskemu panstvu Cork. Prvý, pôvodný maják mal výšku len necelých 30 metrov a po niekoľkých rokoch využívania sa zistili nedostatky týkajúce sa nízkej kvality materiálov, ktoré neboli schopné dostatočne odolávať nárazom vetra, a ani svetelné signály nedosahovali potrebnú vzdialenosť a intenzitu.

Maják Fastnet, Írsko

Od roku 1891 sa na rozsiahlej skale v Atlantiku týči do výšky 54 metrov súčasný maják, ktorý je dnes aj najvyšším a najjužnejším v krajine. Dostať sa priamo k majáku možno len využitím lodnej dopravy, pričom trajektom sa turisti bezpečne dostanú až na skalnatý ostrov. Budova majáka je situovaná na okraji Fastnet Rock a vedľa nej sú stále viditeľné pozostatky pôvodného majáka.

Maják Fastnet, Írsko

Vizuálne veža môže u návštevníkov evokovať rozprávkové pocity, a to konkrétne scény zobrazujúce uväznenie princeznej vo vysokej veži, keďže postupne sa zužujúca stavba disponuje len malým počtom okien a s galériou umiestnenou takmer na vrchole pripomína práve spomínanú rozprávkovú vežu. Zaujímavé je, že Fastnet Lighthouse má hneď dve galérie umiestnené takmer pod sebou a obvodové sklá kupoly skrášľujú lišty v tvare písmena X. Dispozičné riešenie interiéru majáka ostalo nezmenené ešte z čias, keď v majáku prebývali až štyria strážcovia, čomu sa však nemožno čudovať pri nárokoch kladených na nepretržitú prevádzku majáka s rozmermi mierne odchýlenými od štandardu.

Maják Fastnet, Írsko

Írsko ponúka ďalšie miesta

Írsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353

Blízke miesta do +/- 300km