Skip to content

Kláštorné osídlenie Kilmacduagh

Ruiny kláštora zo 7. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Írsko je známe po celom svete svojou malebnosťou a bohatou históriou. Tieto dva aspekty sa spájajú pri návšteve kláštorného opátstva Kilmacduagh Abbey. Ruiny tohto kláštora zo 7. storočia sa nachádzajú na okraji Burren v grófstve Clare, rozsiahlej vápencovej oblasti známej divokými kvetmi a dolmenmi, a len niekoľko kilometrov juhozápadne od mesta Gort v grófstve Galway.

Názov Kilmacduagh je odvodený od významu “kostol syna Duagha”. Areál založil svätý Coleman MacDuagh v roku 1800. V priebehu storočí sa stal sídlom náboženskej moci a významu. Kvôli tejto pretrvávajúcej prestíži a bohatstvu sa stal cieľom mnohých nájazdov. Anglická reforma v 16. storočí uzavrela kapitolu tejto kedysi prosperujúcej náboženskej komunity.

V osade sa nachádza jedna z najkrajších pamiatok cirkevných stavieb v celej krajine. Mnohé z nich boli postavené v 11. až 15. storočí. Najpôsobivejšia a najpríťažlivejšia je okrúhla veža. Nielenže je jednou z najkompletnejších, ale s impozantnou výškou 100 metrov je aj najvyššou v Írsku. Má však mierny sklon a prvé dvere/okná sú niekoľko stôp nad zemou.

Írsko ponúka ďalšie miesta

Írsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353