Skip to content

Múzeum pamäti Ustica

Trosky tragickej leteckej nehody sú vystavené v tomto múzeu venovanom významnému talianskemu sprisahaniu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pozostatky konšpiráciou zahalenej katastrofy talianskeho lietadla zapĺňajú rozľahlý hangár bolonského Múzea pamäti Ustica, tragická expozícia trosiek a pozostatkov hľadá odpovede.

Múzeum pamäti Ustica

Let 870 spoločnosti Aerolinee Itavia, v talianskych médiách známy aj ako masaker Ustica (“Strage di Ustica”), bol taliansky let, ktorý počas letu z Bologne do Palerma v Taliansku utrpel výbuch počas letu, pričom zahynulo všetkých 81 cestujúcich. Hoci sa nikdy nepotvrdilo žiadne konkrétne vysvetlenie výbuchu, prípad je od svojho vzniku zapletený do kontroverzie a škandálu. Je jasné, že lietadlo bolo zostrelené raketou, ale pôvod rakety je predmetom diskusií. Talianska vláda spočiatku obviňovala nemenovanú zahraničnú mocnosť, ktorá sa snažila podnietiť vojnu, ale s pribúdajúcimi rokmi a vyšetrovaním sa ukázalo, že raketu pravdepodobne odpálila samotná talianska armáda. Dodnes nebola predložená žiadna jasná verzia, ale existujú presvedčivé dôkazy, že išlo o zatúlanú taliansku raketu, a talianskej vláde bolo nedávno nariadené vyplatiť odškodné rodinám obetí.

Na pamiatku obetí bolo otvorené Múzeum pamäti Ustica. Múzeum vlastní väčšinu častí havarovaného lietadla vrátane väčšiny vonkajších častí trupu lietadla. Taliansky umelec bol poverený vytvorením stálej expozície, ktorá okrem trosiek obsahuje 81 zrkadiel, v ktorých sa skrývajú reproduktory prehrávajúce šepkané odkazy. Je tu aj 81 zavesených žiaroviek, ktoré neustále blikajú a zhasínajú. Z miesta havárie bolo zozbieraných aj niekoľko osobných predmetov, ktoré boli vložené do čiernych skriniek, ktoré umožňujú, aby sa v múzeu nachádzali bez toho, aby sa na osobné veci nazeralo.

Množstvo múzeí umožňuje návštevníkom zažiť tragické udalosti, ale len málo z nich umožňuje ľuďom skutočne sa prejsť medzi troskami. V Múzeu pamäti Ustica je násilná strata životov oveľa jasnejšia ako príbeh samotnej udalosti.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km