Skip to content

Železničná stanica Tanggula

Vo viac ako 5 000 metrov nad morom je táto ľudoprázdna stanica najvyššie položenou stanicou na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Železničná stanica Tanggula leží na rozľahlej tibetskej náhornej plošine, vysokorskej krajine sužovanej permafrostom. Ale aj napriek svojej bezútešnej izolácii má táto osamelá železničná stanica bez zamestnancov vysoký nárok na slávu: Vo výške 5 068 metrov nad morom, je to najvyššie položená železničná stanica na svete.

Trať Qingzang dlhá 1142 kilometrov vedie z Qinghai do Lhasy a prechádza pustými a ťažko obývateľnými oblasťami. Bol to ohromujúci stavebný počin, ktorý sa musel vysporiadať s množstvom problémov, najmä na úseku Golmud – Lhasa, kde museli pracovníci zápasiť s extrémne vysokými nadmorskými výškami aj s permafrostom.

Po dokončení však bola železnica odmenená hŕstkou svetových rekordov. Bola uznaná ako najvyššia železnica na svete s najvyšším položeným tunelom na svete (tunel Fenghuoshan) a najvyššie položenou železničnou stanicou na svete.

Železničná stanica Tanggula bola slávnostne otvorená 1. júla 2006 spolu s časťou železnice Qingzang z Golmudu do Lhasy. Nástupište je dlhé viac ako 1,25 kilometra, ale vybavenie stanice je takmer také prázdne ako okolitá krajina.

Tanggula Railway Station

Stanica je neobsadená a zatiaľ čo niektoré vlaky tu krátko zastavia, cestujúci musia vo vlaku zvyčajne zostať. Okolie stanice je takmer neobývané a stanica slúži ako zastávka pri opravách alebo mimoriadnych udalostiach. Veľmi málo cestujúcich, ak vôbec chcú, vystúpi v Tanggule.

Výhľad zo stanice Tanggula je ale pôsobivý. Menej ako kilometer zo stanice je priesmyk Tanggula, ktorý je vo výške 5 231 metrov nad morom, je najvyšším bodom železnice Qingzang.

Tanggula Railway Station

Mal by si vedieť

Trať Qingzang, známa tiež ako železnica Qinghai-Tibet, vedie z Xining v čínskej provinci Qinghai do Lhasy v Tibete. Na celom úsekú Golmud – Lhasa je 45 staníc, z toho 38 je bez zamestnancov. Niektoré stanice majú “vyhliadkové nástupištia”, kde môžu cestujúci nakrátko vystúpiť, aby si mohli pokochať nádhernou scenériou. Železničná stanica Tanggula bola postavená čiastočne pre svoje pôsobivé výhľady, ale neexistuje žiadna záruka, že vlak tu zastaví, príp. pustí ľudí von z vlaku. Vopred sa opýtaj na možnosť vystúpenia v Tanggule, pretože niektoré vlaky pravdepodobne zastavujú a niektoré zas nie.

Vagóny vlaku sú vybavené zásobami kyslíka, aby sa zabránilo výškovej chorobe.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.72 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86