Skip to content

Železničná stanica Hadiyah

Táto stanica v púšti (s parnou lokomotívou), ktorá bola kedysi hlavnou zastávkou na železnici Hejaz, je už desaťročia opustená.

Približná doba čítania: 3 minúty

Miesto označené na väčšine máp ako Hejaz Railway Trains sa vzťahuje konkrétne na železničnú stanicu Hadiyah, kde zastavovali vlaky na Hejaz Railway. Lokalita pozostáva z troch stavieb: väčšej budovy, v ktorej bývalo až 25 železničných pracovníkov, menšej budovy, v ktorej bývalo až 15 pracovníkov, a dvojvežovej vodárenskej veže, ktorá sa nachádza medzi týmito dvoma budovami. Asi 100 metrov južne od stanice sa nachádzajú štyri nákladné vagóny stojace na koľajniciach a jeden ležiaci na boku. Hoci boli železničné koľaje odstránené, podvaly koľajníc sú stále rozpoznateľné. Asi 100 metrov východne od týchto budov je parná lokomotíva Krauss 0-6-0T ležiaca na boku s piatimi pripojenými nákladnými vozňami. Vlak prevrátili ľudia, ktorí zbierali železničné koľaje na šrot.

Hadiyah

Železnica Hejaz bola postavená v rokoch 1900 až 1908. Spájala Damask s Medinou a údajne bola postavená, aby slúžila pútnikom, ktorí navštevujú miesta uctievania v Saudskej Arábii. V skutočnosti sa plánovalo, že sieť nakoniec dosiahne až do svätého mesta Mekka, ale výstavba sa zastavila v dôsledku začiatku prvej svetovej vojny a železnica sa nikdy nepredĺžila za Medinu. Výstavba tejto železničnej trasy však mala strategickejší dôvod, ktorým bolo rozšírenie kontroly Osmanskej ríše nad Arabským polostrovom a najmä nad svätými miestami islamu.

Hadiyah

Ku koncu existencie Osmanskej ríše podnikli arabskí povstalci niekoľko útokov na železnicu s cieľom destabilizovať ríšu a získať nezávislosť. S týmito útokmi sa spája meno Lawrencea z Arábie. Vlaky po železnici Hejaz premávali až do zániku Osmanskej ríše v roku 1920. Hoci sa záujem o železnicu obnovil v 60. rokoch 20. storočia, vlaky už nikdy neboli v prevádzke.

Železničné stanice Hejdžázskej železnice v Tabúku a Medíne sú dobre zachované a stoja za návštevu, ale železničná stanica Hádíja má úplne inú atmosféru vzhľadom na to, že leží opustená uprostred ničoho.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Železničná stanica Hadiyah

Saudská Arábia - Krátke info

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km