Skip to content

Tibet

Duchovný vodca TIbetu utiekol v roku 1959 po neúspešnom povstaní proti čínskej nadvláde.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ten horský priesmyk sa každú zimu stával nepriechodným – snehu tam ležalo príliš. Lenže toto bola núdzová situácia, takže celá dedina pracovala dlho do noci, aby jeden muž z ich stredu mohol utiecť do bezpečia.

Nastal marec, teda tretí tibetský lunárny mesiac, a písal sa rok 1959. Jeho Svätosť štrnásty Dalajláma o týždeň skôr tajne opustil Lhasu. Keď čínska ľudová armáda začala jeho palác ostreľovať z ťažkých zbraní, nasadol na koňa a v tme sa vytratil. Oficiálne vysvetlenie čínskych úradov znelo, že ho uniesli banditi.

Tibetská vlajka

Na úteku sa dalajláma riadil radami veštkyne a zanedlho dorazil do dediny menom Tsona. Na ebe mal hnedú pletenú čapicu, zrak si pred snežnou slepotou chránil čiernymi okuliarmi. Noc strávil v dedinskom kláštore, kde sa od hlinených stien tiahly šnúry s pestrofarebnými modlitebnými vlajočkami až k okolitým skalám. V kláštore, obklopeného blikajúcimi lampičkami s jačím olejom a starými hodvábnymi závesmi, viedol večernú modlitbu a meditáciu. Dedinčania medzitým prešľapávali sneh vysoko v priesmyku nad dedinou, aby tadiaľ kone mohli prejsť.

Keď dalajláma nasledujúceho rána dedinu opúšťal, žiaril na jasne modrej oblohe polmesiac a obyvatelia Tsony ho odprevádzali, pričom mu na cestu odriekavali modlitby. Za tichého, ale neustávajúceho spevu mantier stúpal sprievod k priesmyku, z domu pozdĺž cesty vychádzali jeho obyvatelia a vzdávali dalajlámovi česť. Cesta cez strmé a nehostinné hory bola pomalá a nebezpečná.

Tibet

Za priesmykom našťastie na tibetského duchovného vodcu čakala prívetivejšia krajina plná lesov a inej vegetácie, a predovšetkým indický azyl. Dalajláma sa usadil v Dharamsala a jeho priaznivci sa sťahovali za ním, až vytvorili štvrť, ktorá sa dnes prezýva Malá Lhasa. Tak začal jeho exilový život, ktorý trvá už viac než pol storočia.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.797 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km