Skip to content

Tassili N’Ajjer

Abstraktné pieskovcové skalné útvary v tomto alžírskom národnom parku sú bohaté na prehistorické umenie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kúsok od púštnej oázy Džanet v Alžírsku sa nachádza národný park plný kúskov minulosti. Výlet mimozemskou krajinou Tassili n’Ajjer je ako vstup do umeleckej galérie pod holým nebom, kde sa pieskovcové skalné útvary stali plátnami pre viac ako 15 000 prehistorických rytín a malieb.

Podľa UNESCO sa v parku nachádza jedno z najvýznamnejších zoskupení pravekého skalného umenia na svete. Maľby a rytiny ponúkajú fascinujúci pohľad na migráciu zvierat, zmeny klímy a život ľudí, ktoré pomáhali formovať históriu tejto oblasti.

Umelecké diela pochádzajú z obdobia neolitu, keď bol tento kúsok Sahary savanou plnou divokých zvierat, ako sú antilopy, žirafy a krokodíly. Obrazy týchto zvierat nájdete vyryté alebo namaľované na skalách.

Nájdete tu aj obrázky ľudí, ktoré pôsobia ako historický obraz každodenného života. Uvidíte na nich ľudí vykonávajúcich rôzne činnosti, napríklad tancovanie, lov alebo zaobchádzanie s dobytkom.

Okrem umenia sa Tassili n’Ajjer oplatí preskúmať aj pre jeho jedinečné prostredie. Vietor vytvaroval pieskovcové štruktúry do nádherných abstraktných tvarov, ktoré sa týčia nad rozľahlými pieskovými pláňami.

Vďaka blízkej oáze sa táto časť Sahary stále pýši značným množstvom života. Nájdete tu ohrozené druhy vegetácie, ako je saharská myrta a saharský cyprus. Možno tu dokonca zahliadnete muflóna, druh divokej ovce, ktorý je zobrazený na niektorých starých skalných umeleckých dielach.

Tassili N’Ajjer, Alžírsko

Alžírsko ponúka ďalšie miesta

Alžírsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Džázá'ir
Hlavné mesto: Alžír
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 5. júl 1962
Rozloha: 2381740 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: alžírsky dinár
Kód meny: DZD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR DZD
Medzinárodný kód krajiny: DZA/DZ
Internetová doména: .dz
Predvoľba telefónneho čísla: +213