Skip to content

Trstinový tanec

Každoročne sa medzi augustom a septembrom na týždeň zídu desiatky tisíc dievčat a mladých žien z dediny Ludzidzini, v ktorej žije kráľovská rodina Eswatini (predtým Svazijsko). Bosé a s odhalenými prsiami kráčajú za spevu v sprievode pred kráľovskou rodinou a farebné sukne a náhrdelníky z goráliek a brmbolce sa im húpu pri chôdzi. Každoročný rituál Umhlanga alebo “trstinový tanec” je oslavou cudnosti dievčat. Zúčastniť sa môžu len panny, čo odráža nielen tradičné hodnoty, ale i novodobé obavy z HIV v krajine, kde je každý štvrtý človek túto chorobou nakazený.

Pred ceremoniálom sú dievčatá rozdelené do skupín podľa veku. Každá skupina as potom zvlášť vydá do mokradín, kde pomocou mačiet pokosí tŕstie. Nasledujúcich niekoľko dní trávia dievčatá cestovaním tam a späť medzi mokradina my a palácom kráľovny matky, kde tŕstím opravujú diery v plote.

Reed Dance, Svazijsko

Po dni odpočinku a príprav sa dievčatá oblečú do farebných sukní a šperkov. Kráľ a jeho rodina sa usadí a sledujú, ako pred nimi za hlasitého spevu kráča jedna skupina za druhou. K udalosti je pozývaná i verejnosť, fotografovanie je však zakázané.

Okrem propagácie tradičných hodnôt ženskej cudnosti a spolupráce má ceremoniál ešte jeden praktický účel: Kráľ Eswatini Mswati III. si na ňom niekoľkokrát našiel manželku. Jeho trinásta žena Inkhosikati LaNkambule (v roku 2007), štrnásta manželka Sindiswa Dlamini (v roku 2019) a pätnásta manželka Siphelele Mashwama (v roku 2019) kráľovi všetky tri učarovali práve tancom pri ceremoniáli.

Reed Dance, Svazijsko

Dátum ceremoniálu sa každoročne mení, pretože závisí na astrológii.

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Lobamba, Eswatini
-26.4595625697,31.2014488
Stiahni si KML súbor
Eswatini - Krátke info

Swatini
Miestny názov: Swatini
Hlavné mesto: Mbabane
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: diarchia
Dátum vzniku: 6. september 1968
Rozloha: 17364 km²
Mena: lilangeni
Kód meny: SZL
Kurz (za 1 € dostaneš): 17.778 SZL
Medzinárodný kód krajiny: SWZ/SZ
Internetová doména: ,sz
Predvoľba telefónneho čísla: +264

Blízke miesta do +/- 300km