Skip to content

Skoky na ostrove Pentecost

Na tomto ostrove asi vznikol prvý bungee jumping a stále ho prevádzkujú na primitívnej úrovni.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na rampe na veži postavenej z kamenia a lián stojí ani nie desaťročný chlapec. Je asi 9 metrov nad zemou a okrem tradičného púzdra na penis je celkom nahý. Za kotníky má uviazané liany. Na zemi tancujú ženy v sukniach z trávy a povzbudzujú ho. Chlapec zavrie oči, ruky položí do modlitebnej pozície a skočí. Vo chvíli, kedy sa jeho telo otrie o zem, sa ozve hlasité zapraskanie. Potom sa zhupne späť nahor a visí na lianach, pokiaľ mu dvaja muži nepomôžu vstať. Chlapec je otrasený, ale usmieva sa. Toto však bolo len zahrievacie kolo, skutočný adrenalín ho ešte len čaká.

Muži na ostrove Pentecost tieto skoky vykonávajú už celé storočia. Rituál, pri ktorom muži skáču z výšky až 30 metrov priviazaní na lianach, má zaistiť dobrú úrodu sladkých zemiakov. Postupne si však získal ešte ďalší význam. Chlapci po obriezke vo veku 7 až 8 rokov skokom preukazujú, že sú z nich už muži.

Skoky sa konajú každoročne vždy jednu sobotu medzi aprílom a júnom. V túto ročnú dobu sú totiž liany najelastickejšie. Muži najprv asi 5 týždňov stavajú vež, po ktorej dokončení okopú kus pôdy pod ňou, aby bola mäkšia. Kmeňový starší vyberie každému účastníkovi dve liany podľa jeho výšky a váhy. To je celkom zásadne rozhodnutie, pretože pokiaľ bude liana príliš krátka, skokan sa zhupne a narazí do veže, pokiaľ bude veľmi dlhá, mohol by po náraze o zem ochrnúť či zomrieť.

https://youtu.be/jBDkVXqlVMw

Rituál začína skokmi najmladších účastníkov z najnižšieho stupňa. Pre zaistenie dobrej úrody sa musia skokanové ramená dotknúť zeme, takže sa skáče s bradou pritlačenou na hruď. Hlasité zapraskanie pri dopade nie je zvuk praskajúcej chrbtice, ale zapraskanie tyče, ku ktorej sú priviazané liany.

Ako skokani s vekom naberajú skúsenosti, zvyšuje sa i úroveň, z ktorej skáču. Vrcholom ceremoniálu je skok z najvyššieho poschodia. Keď skokan dopadne, dedinčania začnú tlieskať a jasať a nosia skokana na ramenách.

https://youtu.be/k17p4kzlASE

Vanuatu ponúka ďalšie miesta

Vanuatu - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Vanuatu
Hlavné mesto: Port Vila
Úradné jazyky: bislama, francúzština, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 30. júla 1980
Rozloha: 12189 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: vanuatuský vatu
Kód meny: VUV
Kurz (za 1 € dostaneš): 130.764 VUV
Medzinárodný kód krajiny: VU
Internetová doména: .vu
Predvoľba telefónneho čísla: +678