Skip to content

Ceremoniál na hranici vo Wagah

 Približná doba čítania: 3 minúty

Hranica rozdeľujúca Pakistan a Indiu pretína stred mesta Wagah, ktorým taktiež vedie jediná cesta spájajúca tieto dve krajiny, po ktorej je pre medzinárodných turistov možné cestovať. Práve tu prebieha každý večer ceremoniál uzavierania hraníc. Vojaci na oboch stranách predvádzajú vo farebných uniformách presne nacvičené vysoké výkopy.

História vojen a doposiaľ nevyriešený spor o územie Kašmíru vyvoláva medzi Indiou a Pakistanom nevraživosť, ktorú si pohraniční vojaci vybíjajú práve pri agresívnych pohyboch tohto ceremoniálu, zatiaľ čo ich povzbudzuje krik patriotov na oboch stranách. Atmosféra sa tu podobá tej na športových stretnutiach. Pred ceremoniálom tancujú na oboch stranách hranice tanečníci za zvukov tradičnej hudby. S blížiacim sa rituálom potom muži s mikrofónmi smerujú divákov na tribúny.

Ceremoniál, ktorý začína sprievodom vojakov na oboch stranách línie, tu prebieha každý deň už od roku 1959. Vojaci indickej colnej správy nosia khaki uniformy s červenými zdobenými turbanmi. Vojaci Pakistanu majú zas uniformy i turbany čierne. Colníci majú minimálne 180 centimetrov, čo je v oblasti, kde je priemerná výška mužov 168 centimetrov, pomerne pôsobivé. Pochodujú synchronizovane v pároch, a pri všetkom tom dupaní a kopaní si udržujú celkom vážnu tvár.

U hraničného prechodu Wagah sa nakoniec odohráva dlho očakávané stretnutie. Stráže sa vzájomne približujú, zatiaľ čo sa premeriavajú pohľadom. Vlajky oboch krajín sa zvesia v rovnaký moment, aby žiadna nemohla druhú stranu obviniť zo snahy “vyhrať”. Nakoniec si strážnici hranice krátko potrasú rukami a za ďalšieho dupania a vykopávania nôh sa vrátia do vlastnej krajiny. V prihliadajúcich oboch štátov vyvoláva ceremoniál vlasteneckú pýchu a zvyšuje napätie medzi susedmi.

Keď nemieniš prekročiť hranice, zvez sa s taxi z Amritsar, šofér po dobu ceremoniálu na teba počká v aute. Zahraniční turisti majú právo na VIP sedadlá, stačí ukázať pas. Na miesto sa dostav s predstihom a nevoz so sebou veľa vecí, vstup s batohmi nie je povolený.

India - Krátke info

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 80.727 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km