Skip to content

Gros Piton

Najväčší z dvoch sopečných vrcholov vystupujúcich z krištáľových vôd Karibiku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dva vysoké vrcholy, ktoré sa týčia vo výške 790 metrov nad priezračnými vodami Karibiku, dominujú panoráme. Väčší z týchto zelených vrcholov je známy ako Gros Piton a jeho menší náprotivok je Petit Piton. Hraničia so Soufrière, farebným mestom Svätej Lucie, ktoré kedysi slúžilo ako hlavné mesto krajiny. Pitony sú sopečné zátky, ktoré vznikli, keď sa láva ochladila v jednom z prieduchov v súčasnosti nečinných sopiek. Pitons na Svätej Lucii patria medzi najväčšie sopečné zátky na svete.

V roku 2004 boli Pitony zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Živé koralové útesy pokrývajú takmer 60 % okolitej morskej oblasti, ktorá je domovom 168 rôznych druhov rýb. Tropické lesy, ktoré pokrývajú Pitony, sú tiež útočiskom pre celý rad jedinečných rastlín a živočíchov. Gros Piton je domovom 148 druhov rastlín a Petit Piton 97 druhov. Na malom hrebeni medzi týmito dvoma zátkami sa našlo aj osem vzácnych druhov stromov. V lesoch lemujúcich Pitony žije takmer 30 rôznych druhov vtákov, z ktorých päť je endemických, ako aj hlodavce, vačice, netopiere, plazy a obojživelníky.

Pitons, St. Lucia

Pitony sa stali ikonou ostrovného štátu. Pivovar Windward and Leeward Brewery so sídlom na Svätej Lucii po nich pomenoval pivo. Ich oceňované pivo Piton bolo prvýkrát uvarené v októbri 1992 a zahŕňa mnoho rôznych variantov, napríklad Piton Shandy Lemon alebo Piton Shandy Ginger. Toto obľúbené pivo nájdete v celom Karibiku aj mimo neho.

Pitons, St. Lucia

Svätá Lucia ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Gros Piton

Svätá Lucia - Krátke info

Miestny názov: Saint Lucia
Hlavné mesto: Castries
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 22. februára 1979
Rozloha: 617 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: východokarbiský dolár
Kód meny: XCD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR XCD
Medzinárodný kód krajiny: LCA/LC
Internetová doména: .lc
Predvoľba telefónneho čísla: +1-758

Blízke miesta do +/- 300km