Skip to content

Hora Huashan

Zážitok na celý život. Adrenalínový výstup na vrchol hory Huashan!

Približná doba čítania: 2 minúty

Na severný vrchol hory Huashan vo výške 1 561 m n. m. sa dá dostať dvoma spôsobmi: 8 minútovou jazdou lanovkou alebo 4 hodinovým výstupom po úzkom kamennom schodisku vyrytom v takmer kolmej skalnej stene. Nech si už vyberieš ktorýkoľvek spôosob, na vrchole ťa čaká ďalšia prekážka.

Päť vrcholov Huashan je už od pradávna cieľom tých putovníkov, ktorí netrpia závratmi. Medzi nimi je najznámejší taoistický mních z 10. storočia, ktorý vo svojom odlúčenom domove vo vysokej nadmorskej výške vymyslel štýl bojového umenia “vodné boxovanie”.

Okrem vyčerpávajúcich schodov ponúka hora turistom ešte obrovskú výzvu v podobe desivej cestičky Changkong Zhandao. Táto 30 centimetrov široká cestička sa vinie okolo útesu a spája severný a južný vrchol. Tvoria ju drevené dosky položené na železných sponách zasekaných do skaly. Niektoré dosky sú prehnité, iné sa húpu. Je tu taktiež zábradlie, ktoré tvorí reťaz na niekoľkých miestach železnými kolíkmi pritlčených ku skale.

Pokiaľ sa po doskách rozhodneš prejsť, tvoja cesta začne jedným z najdôležitejších nákupov, aký si kedy uskutočnil: Prenájom bezpečnostného postroja, ktorý na severnom vrchole obchodníci prenajímajú od roku 2005. Technicky vzaté nie je nutné postroj mať, ale nezabezpečiť sa na tejto cestičke by bola vyložená hlúposť.

Na konci Changkong Zhandao leží malinký oltár, od ktorého je úchvatný výhľad. Zastav sa tu a naber odvahu na cestu späť.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.709 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km