Skip to content

Plávajúce domy Bokodi

Do Thajska nemusíš cestovať niekoľko hodín za šialené peniaze. Jedno také malé exotické "Thajsko" sa nachádza necelé dve hodinky od Bratislavy.

Približná doba čítania: 2 minúty

Susedné dediny Bokod a Oroszlány, približne 50km západne od Budapešti, majú na koloch nad jazerom Bokodi postavene viac ako 3 kilometre chát. Domčeky sú väčšinou využívané miestnymi obyvateľmi najmä v letných mesiacoch. V zimných mesiacoch sa zas vo veľkom rybárči, pretože využívajú jeden zvláštny fakt o jazere – napriek chladným zimám, jazero zriedkakedy zamrzne.

12-mesačné tekuté skupenstvo jazera je spôsobené elektrárňou, ktorá dominuje nad jej panorámou. “Jazero” Bokodi-hűtőtó je v skutočnosti chladiacou nádržou pre túto elektráreň. Voda nepretržite cirkuluje – studená voda do elektrárne, teplá voda von – preto povrch jazera úplne nezamrzne. Ak chceš loviť ryby v zime, nemusíš prerezávať ľad. A keďže domy stoja tesne nad vodnou hladinou, pre úlovok nemusíš zájsť ďalej, ako terasa domu.

Jazero sa dostalo do povedomia v roku 2014, keď vyhľadávač Bing na jednej zo svojich vyhľadávacích stránok použil náladovú fotku práve snímku z tohto jazera. Pred tým o tomto jazere vedelo len málo ľudí okrem miestnych obyvateľov a rybárov. Stále sa tu nachádza malo vychodených ciest. Najlepšie bude, ak dôjdeš k jazeru do dediny Oroszlány odkiaľ sú najlepšie výhľady na jazero.

Jazero Bokodi
Fotka vďaka ktorej sa jazero dostalo do širšieho povedomia

Ak by si si chcel tu chytiť svoju rybu, je potrebné si zakúpiť minimálne 24-hodinový rybársky lístok (5 000 HUF + 600 HUF (poplatok rybárskemu združeniu)) na stránke zväzu rybárov Oroszlány. Dokonca sa dá ubytovať aj v jednej z chatiek, ktorá je ponúkaná na prenájom.

Ubytovanie Bokodi

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 394.436 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36