Skip to content

‘Highway of Dreams’ 1932 Studebaker

Toto hrdzavé auto objavené v národnom parku Petrified Forest na Route 66 je možno najfotografovanejším opusteným autom v krajine.

Približná doba čítania: 3 minúty

Route 66 sa vo svojich časoch tiahla viac ako 2 200 míľ z Chicaga do Los Angeles. Občas však cesta zívala prázdnotou a možno žiadny úsek nebol izolovanejší ako úsek v severovýchodnej Arizone v národnom parku Petrified Forest. Na mieste malého odpočívadla s hrdzavým Studebakerom z roku 1932 sa nachádza Petrified Forest ako jediný národný park, cez ktorý prechádza úsek Route 66.

Route 66 vrátane tohto úseku bola uvedená do prevádzky v roku 1926 a vznikla z národnej cesty Old Trails Road. Spájala stredozápad a juhozápad USA a pomohla sprístupniť Petrified Forest a Painted Desert. Veľká časť lesnej infraštruktúry, ktorá bola národnou pamiatkou už od roku 1906, bola vybudovaná v období New Deal prostredníctvom Civilných ochranárskych zborov. V roku 1962 bola lokalita vyhlásená za národný park, ale v tom čase už vodiči opustili Route 66. Táto trasa bola zastaraná vďaka systému amerických diaľnic, vrátane cesty I-40, ktorá dnes prechádza cez park.

Tento úsek Route 66 bol uzavretý v roku 1958 a diaľnica bola vyradená z prevádzky v roku 1985. Avšak vzrušujúca cesta s množstvom neónových nápisov, motelov a tlmičov ostala v mysliach mnohých ľudí a nastala nová éra nostalgického turizmu. Keď si predstavitelia Národného parku Petrified Forest uvedomili, že ich to priťahuje, zriadili v roku 2006 výjazd na vyhliadkovú cestu. Rad historických telefónnych stĺpov označuje miesto, kde kedysi stála cesta.

Na doplnenie expozície bol pozdĺž výjazdu pozdĺž bývalej cesty umiestnený Studebaker z roku 1932. Nie, auto nehrdzavelo v arizonskej púšti celé desaťročia. Je to neprirodzený umelecký kúsok, ktorý službe národného parku darovali Frank a Rhonda Dobellovci z Arizona Automotive Service z Holbrooku v Arizone, aby symbolizoval pôvab cestovania v tomto období.

Napriek zámernému odstaveniu strávilo klasické auto pôsobivé množstvo času vystavené prírodným živlom a zostáva obľúbenou atrakciou v parku. Nadšenec opustených áut poznamenáva, že Studebaker v Petrified Forest je “pravdepodobne najfotografovanejším opusteným autom v krajine”.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km