Skip to content

Veže Flak

Obrovské pevnosti z druhej svetovej vojny, ktoré vystrelili 8 000 nábojov za minútu, sú teraz domovom tisícov holubov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Tri mestá Tretej ríše – Berlín, Hamburg a Viedeň – boli počas druhej svetovej vojny vybavené tzv. Flaktürme, teda protilietadlovými vežami. Flak je skratka od Flugabwehrkanone, čo znamená protilietadlové delo. Veže sa budovali v pároch: Gefechtsturm, teda bojová veža s delami na vrchu, a menšia Leitturm, navádzacia veža, kde sa nachádzal raný model radaru a zariadenie na meranie vzdialenosti, ktoré pomáhali delám správne zamieriť. Počas náletov Spojencov sa však tieto systémy ako zbrane neosvedčili, no bunkrové veže poskytli aspoň útočisko pre civilistov.

Flakturm, Viedeň

Ako to pri veľkých stavebných projektoch bývalo zvykom, aj na výstavbu týchto betónových obrov sa využila nútená pracovná sila v podobe vojnových zajatcov a väzňov z koncentračných táborov.

Po vojne sa berlínske veže zničili. V Hamburgu zdemolovali Leittürme a Gefechstürme sa začali využívať na iné účely. Vo Viedni je situácia rôzna: jedna veža dnes slúži ako múzeum a sklad, v ďalšej sa dodnes nachádza vládny bunker, Leitturm v Esterházyparku sa zmenila na akvárium a mestskú zoo (volá sa Haus des Meeres) a dnes sa v nej nachádza aj malá múzejná výstava o týchto bunkroch a ich temnej minulosti. Zvyšné bunkre dnes nemajú žiadne využitie.

Flakturm, Viedeň

Vizuálne najpôsobivejší je pár nachádzajúci sa v parku Augarten, no v súčasnosti je opustený a nevyužitý. V okolí nie sú žiadne iné budovy, vďaka čomu ich nesmierna veľkosť ešte viac vynikne a zapôsobí. Väčšia Gefechtsturm je navrchu poškodená, podľa všetkého v dôsledku povojnového výbuchu munície, ktorá tam ostala.

Dovnútra týchto bunkrov sa bežne nedostanete. Vchody sú zapečatené a budúcnosť stavieb je neistá. Názory na ich osud sú rôzne. Niektorí ľudia by ich chceli zdemolovať (čo sa ľahšie povie, než urobí), iní by boli radi, keby sa premenili na pamätníky. Nikde nenájdete žiadne tabule, čo by okoloidúcich informovali o týchto sivých obroch, preto nezriedka vyvolávajú zmätok v tvárach tých, ktorí ich vidia po prvý raz.

Flakturm, Viedeň

Rakúsko ponúka ďalšie miesta

Rakúsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do +/- 300km