Skip to content

Lekárske múzeum Josephinum

Jedna z najlepších zbierok voskových anatomických modelov na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kedysi to bola akadémia pre začínajúcich cisárskych vojenských chirurgov, dnes je Josephinum lekárskym múzeom, v ktorom sa nachádza druhá najväčšia zbierka voskových anatomických modelov na svete a najväčšia zbierka voskových gynekologických modelov. V pôvodných vitrínach z palisandrového dreva a benátskeho skla z konca 17. storočia je chránených 1 192 modelov rozkúskovaných častí tela a celých postáv, ktoré boli vytvorené na vzdelávanie študentov medicíny v časoch, keď pitva mŕtvol bola ešte chaotická, obtiažna a na niektorých miestach nezákonná. Detaily sú mimoriadne presné, až po voskové vlákna slúžiace ako žily a tepny.

Aby sa týchto 1 192 krehkých predmetov dostalo z dielne voskových umelcov vo Florencii do Viedne v Rakúsku v 18. storočí, modely boli starostlivo prevezené cez Alpy na muliciach a potom zvyšok cesty do nového domova putovali po Dunaji.

Pravdepodobne najkrajším modelom je “Anatomická Venuša”. Vosková žena, inšpirovaná bohyňou krásy, leží v sklenenej rakve na chrbte s otvorenou hruďou, ktorá odhaľuje jej vnútro. S dlhými vlasmi, riasami, perlami a zlatou čelenkou je táto vypitvaná Snehulienka nádherným príkladom spojenia umenia a vedy v 18. storočí. Múzeum má aj veľkú zbierku raných lekárskych nástrojov.

Voskové modely Clemente Susiniho, ktoré sa pracne vyrábajú a sú neuveriteľne krehké, možno vidieť len na niekoľkých ďalších miestach na svete vrátane múzea La Specola vo Florencii, Semmelweisovho múzea v Budapešti a Múzea voskovej anatómie na Univerzite v Cagliari.

Rakúsko ponúka ďalšie miesta

Rakúsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do +/- 300km