Skip to content

Dom morí: Za exotikou do Viedne

CK Knirsch 31. augusta 2019

Približná doba čítania: 11 minút

Dom morí alias Haus des Meeres je najväčšie morské akvárium v Rakúsku. To sa nachádza vo Viedni neďaleko známeho trhu Naschmarkt. A voľný deň v týždni je ideálny čas na návštevu tejto exotiky.

Autom do Viedne

Podobný nápad ako my, malo aj mnoho iných Slovákov. Bolo to vidieť už pri príjazde do Viedne. Parkovanie cez týždeň je vo Viedni drahé. Výbornou alternatívou sú záchytné parkoviská. Asi to najznámejšie je Parkhaus P+R Erdberg. Už pri našom príjazde ku vchodu boli vytvorené dve rady a nad závorami svietilo na semafore červené svetlo. Radu tvorili najmä autá s ŠPZ zo Slovenska.

Musíme čakať približne 30 minút, kým sa uvoľnil príslušný počet parkovacích boxov. Zábava bola v tomto dome nájsť aj voľné miesto. Nejaké signalizácie ako poznáme z našich podzemných garáži v nákupných centrách tu nemajú.

Parkovanie vo Viednie

Bezplatné parkovanie vo Viedni

Ideálne je prísť do Viedne cez weekend. To je parkovanie na ulici bezplatné na väčšine miest. Nemusíš tak riešiť, kde zaparkuješ, len nájsť voľné miesto.

Súčasťou P+R Erdberg je aj zástavka metra linky U3. Tou sa odvezieš priamo do centra mesta. Lístky na verejnú dopravu zakúpiš priamo v automatoch pred turniketom. Nemusíš sa obávať, automaty komunikujú aj v slovenčine a dá sa platiť kartou.

Pohyb metrom vo Viedni je bezproblémový, ba priam komfortný. Ak si nevieš rady, stačí pri plánovaní použiť Google Maps. Viedenská MHD je plne integrovaná do tejto služby. Nemusíš si kvôli tomu inštalovať ďalšiu aplikáciu do svojho telefónu.

Viedenské metro

Dom morí

Z metra linky U3 vystúpiš na zástavke Neubaugasse. Odtiaľ je to len necelých 300m. Tú správnu budovu len tak ľahko neprehliadneš. Táto 11-poschodová unikátna stavba mala pôvodne slúžiť na protileteckú obranu. Vďaka zosilnenej štruktúre a netypickej architektúre, bolo možné osadiť akvárium cez 2 poschodia s objemom cez 300.000 litrov!

Momentálne je budova obkolesená lešením a žeriavmi, keďže na najvrchnejších poschodiach prebieha nejaká rekonštrukcia. Preto aj vchod do budovy nie je klasicky z hlavného schodišťa, ale z detského parku, ktorý sa nachádza za budovou.

Dom morí v rekonštrukcii

Vyššie vstupné je opodstatnené

Pre našinca je vstupné trochu vyššie. Lístok pre dospelého stojí 18.90,- € a pre deti a študentov zas 14.10,- €. Takú 4-člennú rodinu to zaťaží trochu viac. Na druhej strane, je to zábava na celý deň. Farebný živý svet sa rozprestiera na ploche asi 4.000m² s viac ako 10.000 exemplármi.

Viedeň ako na dlani

Po zakúpení lístkov odporúčame sa vyviezť výťahom najprv na 9. poschodie, kde prestúpiš na druhý výťah a vyvezieš sa ešte dve poschodia do ocean´sky. Aj tie dve poschodia sa vyvez výťahom. Časť výťahu je presklenená a vidíš rovno do akvárií po ceste hore.

Výťah

Z najvyššieho poschodia máš nádherný výhľad na Viedeň na každú stranu. Ako sme spomenuli vyššie, tu prebieha rekonštrukcia, tak na dve strany terasy sa bohužiaľ nedostaneš. Vychutnaj si tu kávu, ktorá tu už nie je na pomery Viedne taká drahá. Následne sa môžeš pustiť do prehliadky presne opačne, dole schodmi po jednotlivých poschodiach, čo bude jednoduchšie.

Jednotlivé poschodia sú tématicky rozdelené. Na 10 poschodí je hneď vodná nádrž najmä pre žraloky kladivové. V tomto akváriu nájdeš hneď niekoľko rýb zo stále populárnej rozprávky Hľadá sa Nemo. Veľké akvária neobsahujú len jeden druh. Takto pri každom stráviš aj niekoľko minút a je to nádherné predstavenie, najmä ak ti popred to neprebehávajú ostatní návštevnici.

Hľadaj zaujímavosti

Na každom poschodí ťa vždy dokáže niečo prekvapiť, len treba mať oči otvorené. Napríklad v totálne tmavej miestnosti sme objavili tie naj exponáty. Za nás to bol fosforeskujúci škorpión. Pôvodne sme ani nevedeli, že fosforeskuje, len sme si ho chceli odfotiť. Tak sme si ho prisvetlili a až potom sme zbadali, že svieti! Takýchto zaujímavosti tam nájdeš niekoľko.

Nájdeš tu aj rybičky Garra rufa. To sú tie, ktoré okusujú odumretú kožu. Môžeš si tu nechať bezplatne urobiť manikúru. Touto interaktivitou to nekončí. V ďalšom akváriu sú zas ryby ktoré si pýtajú to, aby si ich pohladkal.

TOP atrakcie

Ťažko vybrať tie naj atrakcie. Určite najväčším ťahúnom je akvárium cez dve poschodia, či prales v ktorom voľne pobehujú opice, lietajú netopiere a množia sa korytňačky. Takisto svojou veľkosťou ťa ohúria miestne anakondy. Nás zaujali aj rotujúce medúzy. Naozaj si tu každý nájde to svoje a nemusí byť ani odborníkom.

Dom morí je ideálny na návštevu skôr v chladných mesiacoch. Vo vnútri je dosť teplo. Obleč sa tak, aby si tam nepobehoval vo svetri :). Ak nevieš čo s voľným dňom, zájdi sem. Pozri sa ešte aj k nim na stránku na rozpis akcií. V každý deň môžeš zažiť niečo unikátne. Či už kŕmenie žralokov, piraní alebo plazov a ešte viac.

Slovenské mamičky v praxi

Nedalo sa prepočuť sťažnosti slovenských mamičiek v tomto dome keď sa medzi sebou rozprávali. Boli to tie, ktoré poznáš už z diaľky s prívlastkom EKO, BIO, ANTI…. Proste im všetko vadilo. Prikladáme pár ukážok
– Veľa schodov (si v 11-poschodovej budove, keď sa ti nepáči, použi výťah)
– Príliš teplo (všetko sú živočíchy zo subtropickej a tropickej oblasti, ale mamina chce klimatizáciu)
– Chúďatka zvieratká sú v zajatí (hádam nechce aby tam voľne lozila 9m dlhá anakonda či pobehovali škorpióny)
– Kŕmia zvieratá živými myškami (tak mäsožravé zvieratá nebudú určite vegánmi a okusovať mrkvu či tofu)
– Príliš veľa rybičiek, už ma to nudí (si v dome morí!!! Čo čakáš? Žirafy? Tigre? Slony?)
Martinku škrtí had
Na záver ťa čaká ešte aj obchod so suvenírmi.

Naschmarkt

V blízkosti domu morí sa nachádza známe trhovisko Naschmarkt. Ideálne miesto na občerstvenie sa, alebo plnohodnotné jedlo. Ceny sú v miestnych podnikoch o niečo vyššie, ale dá sa tu aj lacno najesť. Niektoré prevádzky ponúkajú aj obedové menu.

Čo sa určite oplatí, je nákup cudzokrajných potravín, ktoré na Slovensku len veľmi ťažko zoženieš. Pravidelne navštevujeme “Ayurveda Naturkost” kde ponúkajú najmä potraviny a koreniny indickej kuchyne.

Naschmarkt

Celý Naschmarkt kopírujú popri ceste prevádzky najmä ázijskej kuchyne. Nájdete tu potraviny z Vietnamu, Kórei, Číny,… V týchto potravinách sa cítiš ako absolútny cudzinec, keď občas nevieš potravinu identifikovať a nič nie je napísané latinkou.

Za vychýreným Wiener Schnitzel

Najprv definícia, čo je to ten Viedenský rezeň. Originál je, je tenký, obalený a vypražený rezeň na prepustenom masle z teľacieho mäsa. A ten najlepší že vraj robia vo Figlmüller.

Reštaurácia sa nachádza neďaleko slávneho Dómu svätého Štefana. Túto 2km dlhú trasu sa rozhodujeme prejsť peši. Ešte raz prejdeme komplet Naschmarkt so zástavkou v Burggarten. Záhrada je hneď pred budovou Schmetterlinghaus. V tomto dome motýľov sme už boli počas noci múzeí, inak by to bol okamžite náš cieľ. Tiež je to jedna z TOP vychytávok Viedne.

Schmetterlinghaus

Konečne sme našli cieľ našej večere, ale sme neočakávali, že na voľné miesto v podniku sa bude čakať rada. Tento podnik je naozaj vychýrený. Každopádne treba si urobiť radšej rezerváciu, ako sa spoliehať, že bude voľné miesto. Dokonca dlhá rada je aj v ich druhej prevádzke za rohom. Nakoniec volíme alternatívu a zakotvíme v úplne inom podniku.

Včera sme čakali v rade ako za socíku na toaleťák, na vychýrený kvaltiný a jedinečný viedenský rezeň.Kde inde si ho…

Uverejnil používateľ Jaroslav Knirsch Piatok 30. augusta 2019

Po 15 hodinách aj domov

Už len nakuknutie do Dómu svätého Štefana a ide sa domov. Metrom na zástavku Erdberg, zaplatenie parkovného 3.60,- € kartou, nájdenie auta v obrovskom parkovacom dome a vyrážame. Do Bratislavy nakoniec dochádzame približne až o 23:00. Celý deň vo Viedni stál za to a ani na chvíľu sme sa nenudili.

O dva mesiac ideme znova. Máme už vytvorenú rezerváciu vo Figlmüller na obed a v ten istý deň (05.10.2019) sa koná aj akcia ORF Lange Nacht der Museen. Je to obdoba nášho Noc múzeí a za 15,- € môžeš navštíviť ktorékoľvek z viac ako 130 múzeí vo Viedni. Netýka sa to len Viedne, ale celého Rakúska.

Prečítaj si ďalšie články

Dievča s havranmi

Bosorky v Bratislave

Jedna z najkrajších bratislavských sôch má trochu zastrčené miesto. Mnohí ju už možno niekde na obrázkoch a pripomína skôr súsošie k rozprávke o troch zhavranelích bratoch. Pravda je ale inde.

Balkán Tour 2015

Balkán Tour 2015: 3400km – 6 krajín za 14 dní

Túto dovolenku sme absolvovali presne pred rokom a teraz Facebook mi ju začal pripomínať v spomienkach. Tak sme znova zasadli k rozpracovanej CEWE Fotoknihe, aby sa už konečne mohla dokončiť a ísť do tlače.

Cesta je cieľ

Aj cesta domov patrí k dovolenke

Často si všímame ľudí, ktorí sa ženú do cieľa svojej dovolenky a takisto aj naspäť domov. To veľmi badať hlavne so začiatkom letných mesiacov kde média informujú o strašných situáciach na ceste do Chorvátska. Nechápeme ľudí, kde sa tak ženú a prečo si cestu nerozdelia, či sa nezastavia niekde po ceste. Však určite po ceste…

Tuzla, Bosna a Hercegovina

Začíname dovolenku: Tuzla

Mesto Tuzla, vo vnútrozemí Bosny a Hercegoviny v blízkosti Chorvátsko-Srbských hraníc na prvý pohľad nie je ideálnym miestom na letnú dovolenku. Druhý pohľad zbežne niečo odokryje, ale stále to odradí ľudí ktorí hľadajú miesto niekde pri mori. Vôbec ale nemusí. Vie ponúknuť všetko.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram