Skip to content

Akvadukt Jerwan

Zachované časti starovekého akvaduktu, ktorý mohol viesť do stratených babylonských visutých záhrad.

Približná doba čítania: 2 minúty

Za otrasnými cestami a medzi zaprášenými, zabudnutými poľami sa skrýva obrovské inžinierske dielo. Ruiny, ktoré dnes nie sú ničím iným ako troskami, sú pozostatkami inovatívneho akvaduktu, o ktorom sa niektorí domnievajú, že mohol viesť k najznámejšiemu stratenému starovekému zázraku na svete.

Asýrsky kráľ Sennacherib vybudoval svoj mamutí hydraulický systém, aby priviedol vodu z hôr v okolí Dohuku do svojich palácov v meste Nineveh, ktoré dnes leží pod dnešným irackým Mósulom. Jeho palác bol odkrytý po tom, čo svätyňu postavenú na jeho vrchole zničil ISIS.

Tento obrovský akvadukt, ktorý bol postavený v rokoch 700 až 690 pred n. l. približne 30 míľ od kráľovských záhrad, predbehol rímske inžinierske zázraky, ktoré sa dodnes zachovali v Európe, a hovorí sa, že je najstarší na svete. Bol postavený z viac ako dvoch miliónov kameňov a nepriepustného cementu. Predpokladá sa, že hydraulický systém napájal raný prototyp babylonských visutých záhrad alebo možno samotné legendárne záhrady.

Slová kráľa Sennacheriba k nám aj dnes, po viac ako 2 000 rokoch, doliehajú prostredníctvom nápisov načmáraných na kameňoch. Akvadukt a sugestívne reliéfne panely nájdené v jeho znovuobjavenom paláci podporujú myšlienku, že babylonské visuté záhrady sa mohli nachádzať skôr v Nineveh než južnejšie.

Irak ponúka ďalšie miesta

Irak - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Iracká republika
Hlavné mesto: Bagdad
Úradné jazyky: arabčina, kurdčina, turkménčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. október 1932
Rozloha: 437072 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: iracký dinár
Kód meny: IQD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1407.455 IQD
Medzinárodný kód krajiny: IRQ
Internetová doména: .iq
Predvoľba telefónneho čísla: +964

Blízke miesta do +/- 300km