Skip to content

Ankeruhr

Mechanické hodiny vyrobené v roku 1914 s 12 historickými postavami na ciferníku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ankeruhr je mostom medzi dvoma budovami, ktoré tvoria Akerhof, a preklenuje uličku pod ním. Na moste sa nachádza Ankeruhr, ktorý prežil bombardovanie počas druhej svetovej vojny.

Ankeruhr

Secesné dielo vytvoril v rokoch 1911 až 1914 Franz von Matsch. Mechanizmus vo vnútri vyrobil Franz Morawetz, vtedajší dvorný hodinár. Hodiny sú navrhnuté ako lineárne hodiny, kde sa číslice pohybujú po stupnici pokrývajúcej hodinový časový úsek, aby ich na ďalšiu hodinu nahradila ďalšia číslica. Číslice sa pohybujú pomocou reťazového pohonu. Hodiny sú označené rímskymi číslicami nad hlavou každej figúrky, zatiaľ čo minúty sa čítajú pozdĺž stupnice.

Ankeruhr

Na bočnej strane je tabuľka, ktorá opisuje jednotlivé postavy, vrátane Marka Aurélia, Karola Veľkého a rôznych rakúskych historických postáv vrátane cisárovnej Márie Terézie.

Hodiny oznamujú každú hodinu organovou hudbou, pričom každá hodina má inú skladbu spojenú s danou postavou; napríklad Joseph Haydn je zastúpený vlastnou skladbou “Stvorenie”. Potom sa o 12. hodine všetky postavy predstavia v sprievode s hudbou.

Rakúsko ponúka ďalšie miesta

Rakúsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do +/- 300km