Skip to content

Vojenské výskumné centrum Peenemünde

Vedci NASA, ktorí stáli za Apollom 11, začali vyvíjať nacistické zbrane v tejto opustenej nemeckej továrni na rakety.

Približná doba čítania: 3 minúty

Táto lokalita v sebe nesie obrovskú rozpoltenosť; na jednej strane sa dá považovať za miesto, kde sa začal vesmírny vek, keď legendárna raketa V2 uskutočnila svoj prvý let do vesmíru v dejinách. Na druhej strane sa rakety V2 nevyvíjali na skúmanie vesmíru, ale ako zbraň teroru nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Tak ako ich predchodca, model V1 (prvá raketa s plochou dráhou letu na svete), aj rakety V2 boli vypálené na Londýn a ďalšie nepriateľské ciele s ničivým úmyslom. Okrem toho výskumné stredisko Peenemünde využívalo pracovnú silu v podobe väzňov z koncentračných táborov.

Vedúcou postavou strediska bol legendárny Wernher von Braun, ktorý na konci vojny prebehol k Američanom. neskôr ho preložili do USA, kde v raných fázach studenej vojny pomáhal naštartovať americký program medzikontinentálnych balistických rakiet a tam sa stal vychýrenou hlavou vesmírneho programu NASA, ktorý vyvíjal rakety Saturn pre misie Apollo. Američania možno prižmúrili oko nad jeho nacistickými koreňmi, ale z hľadiska celkového historického kontextu by sa na ne nemalo zabúdať.

Vojenské výskumné centrum Peenemünde

Po druhej svetovej vojne lokalitu dlho obývala východonemecká armáda a sprístupnili ju až po znovuzjednotení Nemecka. Dnes v bývalej elektrárni komplexu sídli vynikajúce historicko-technické múzeum s expozíciami vývoja rakiet, ale aj jeho nacistického kontextu. V rôznej miere je zároveň sprístupnených niekoľko ďalších miest tejto lokality. Plne prístupné sú napríklad pozostatky pracovných táborov alebo pamätník obetiam v neďalekom Karlshagene. Zvyšky pôvodných testovacích odpaľovacích zariadení sa nachádzajú v uzavretej časti ostrova, niektoré sa však dajú navštíviť v rámci komentovaných prehliadok. Najväčšou ruinou je stará továreň na kyslík, ktorá stojí dodnes, hoci jej budúcnosť je neistá. Až čas ukáže, či sa ju podarí zachrániť a začleniť do múzejného komplexu.

Vojenské výskumné centrum Peenemünde

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km