Skip to content

Na ostrove Usedom v nemeckom Zinnowitzi sa nachádza prvý “Tauchergondel” alebo ponorná gondola na svete, ktorá vyzerá ako secesný altánok.

Ponorná gondola sa prvýkrát ponorila v roku 2006. Gondola je pripevnená ku kovovému stĺpu v hĺbke desať metrov v Baltskom mori a posúva sa hore a dole ako výťah. Na prekonanie vztlakovej sily približne 50 ton váži tlakovo odolná kabína 45 ton a poháňajú ju dva elektrické motory.

“Tauchergondel” bol osadený pri móle v Zinnowitz. V kabíne je 24 miest na sedenie a nachádza sa v nej malý obchod, v ktorom sa predávajú suveníry a nápoje, ako aj 3D kino. Cez okná po celom obvode kabíny môžu hostia nahliadnuť do podmorského sveta. Keďže voda v Baltskom mori je veľmi bohatá na planktón, podmienky viditeľnosti sú často horšie ako priezračné. Preto sa počas približne 40-minútového ponoru v 3D kine na palube premietajú náučné 3D filmy, ktoré hosťom priblížia tropické koralové útesy, húfy žralokov, obrovské sépie a morské príšery, ale aj vysvetlia biológiu Baltského mora.

Navrhol ho miestny architekt a inžinier Andreas Wulff, ktorý plánuje inštalovať ďalšie ponorné gondoly po celom svete, aby ľuďom všade ponúkli pohľad na podmorský svet. V Nemecku už nainštaloval tri väčšie gondoly a pracuje na projektoch v Poľsku, Švédsku, Chorvátsku, Číne a na pobreží Stredozemného mora. Všetky jeho ponorné gondoly majú technické vybavenie na ponory do hĺbky 8 metrov v príslušných vodách.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49