Skip to content

Morový ostrov Riems

Na ostrove v Baltskom mori, ktorý kedysi nacisti využívali na výskum biologických zbraní, vyvíjajú nemeckí vedci vakcíny proti vírusom, ktoré by mohli zachrániť životy.

Približná doba čítania: 3 minúty

Besnota, africký mor ošípaných, vírus Krymského Konga, ebola… zoznam patogénov je dlhý. Čím je výnimočný: Spolkový inštitút pre zdravie zvierat testuje najnebezpečnejšie vírusy na svete na veľkých zvieratách.

Prístup na ostrov Riems je prísne obmedzený. Vedci, ktorí tam pracujú, sa musia pri vstupe a výstupe dezinfikovať pod sprchou a nosiť ochranný oblek. V rámci výskumu boli desiatky zvierat vrátane oviec a kráv zámerne infikované vírusmi, aby sa sledovali účinky chorôb. Samotné budovy sú pred vonkajším svetom kompletne uzavreté a udržiava sa v nich podtlak, tak aby vzduch prúdil len dovnútra a nedostal sa von. Takisto voda aj vzduch, ktoré musia vyjsť z budovy, prechádzajú veľmi prísnymi procesmi filtrácie a dezinfekcie.

Riems Island, Germany

„Sme naozaj Alcatrazom vírusov, akýmsi väzením pre vírusy,“ povedal Franz Conraths, zástupca vedúceho Inštitútu Friedricha Loefflera na ostrove. Ostrov Riems, ktorý sa nachádza južne od malebného ostrova Rujana, sa stal svetovým centrom pre štúdium patogénov, ako sú besnota, africký mor ošípaných a ebola. Kedysi exotické infekcie sa v dôsledku klimatických zmien a globalizácie dostávajú čoraz bližšie.
Návštevníci sa musia podrobiť bezpečnostným kontrolám a laboratóriá, v ktorých sa nachádzajú najnebezpečnejšie vírusy, ako aj stajne s nakazenými zvieratami sú na 4. bezpečnostnom stupni – najvyššom v Nemecku.

Riems Island, Germany

Pripravení na vypuknutie epidémie

Inštitút Friedricha Loefflera je najstarším centrom na štúdium vírusov na svete. Založil ho v roku 1910 Loeffler, priekopnícky nemecký vedec. V Európe neexistuje žiadne podobné zariadenie, hoci podobné zariadenia sú aj v Austrálii a Kanade. Inštitút sídlil v jedinej budove na ostrove, ale v súčasnosti sa rozšíril a pokrýva takmer celý 1,3 km dlhý výbežok. Po druhej svetovej vojne sa centrum ocitlo v komunistickom východnom Nemecku a začalo vyvíjať vakcíny, kedy si aj získalo prezývku „morový ostrov“. V 70. rokoch 20. storočia bolo prepojené s pevninou vodnou hrádzou.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Morový ostrov Riems

Nemecko - Krátke info

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km