Skip to content

Pamätník Zaisan

Obrovský propagandistický pamätník z čias komunizmu a nástenná maľba, z ktorej sa naskytá nádherný výhľad na hlavné mesto Mongolska. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Pamätník Zaisan je v mnohých ohľadoch obrovským prejavom vďaky Sovietskemu zväzu zo strany mongolského ľudu. Pamätník, ktorý má zdanlivo podporovať dobré vzťahy medzi oboma štátmi, v skutočnosti vytvoril Sovietsky zväz, aby ukázal, ako veľa urobil pre chudobný východný komunistický štát.

Pamätník sa nachádza na kopci južne od mesta a je na ňom kruhová pamätná maľba, ktorá zobrazuje scény priateľstva medzi národmi ZSSR a Mongolska. Rozsiahla nástenná maľba, ktorá bola zdanlivo vytvorená na pamiatku sovietskych vojakov v druhej svetovej vojne, znázorňuje aj porážku Japoncov v roku 1939, vďaka ktorej sa Mongolsko dostalo do sovietskej sféry vplyvu. Samozrejme, že víťazstvo nad nacistickým Nemeckom, vojna, ktorá zaradila mongolské jednotky do Červenej armády, je tiež významne zobrazená.

Zaisan, Mongolsko

V roku 2003 bol na úpätie kopca umiestnený pamätník so sovietskym tankom z brigády, ktorú zaplatil mongolský ľud. Súčasťou pamätníka tanku je mapa znázorňujúca trasu, ktorou sa brigáda v roku 1943 vydala z Moskvy, aby sa v roku 1945 podieľala na páde Berlína. Z úpätia kopca sa návštevníci môžu rozhodnúť zdolať viac ako päťsto schodov, aby sa dostali k pamätníku a nástennej maľbe. Tí, ktorí výstup absolvujú, dostanú za odmenu nádherný panoramatický výhľad na Ulánbátar, okolité hory a rieku Tuul.

Zaisan, Mongolsko

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3621.458 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km