Skip to content

Vrak výletnej lode „Mediterranean Sky“ blízko Atén

 Približná doba čítania: 4 minúty

Pôvodne sa volala „City of York“ a v roku 1953 ju postavila spoločnosť Vickers Shipbuilding and Engineering z Barrow-in-Furness v Spojenom kráľovstve. Spolu so svojimi tromi sesterskými loďami City of Port Elizabeth, City of Exeter a City of Durban premávala na trase medzi Londýnom, Las Palmas, Kapským Mestom, Port Elizabeth, východným Londýnom, Durbanom, Lourenço Marques a Beirou.

Potopená loď, Grécko

Raz preplávala medzi Londýnom a Kapským Mestom za neuveriteľných 15 dní. V roku 1971 bola spolu so svojimi tromi sesterskými loďami predaná gréckej výletnej spoločnosti Karageorgis Lines. Spolu s loďou City of Exeter bola prestavaná na osobný trajekt a premenovaná na Mediterranean Sky.

Loď mala na tú dobu bohaté vybavenie vrátane luxusných kajút, dvoch bazénov, štýlových barov, leštených drevených palúb a klimatizácie. Mala kapacitu približne 1 000 cestujúcich a 470 vozidiel. Jej dĺžka bola 165 metrov a šírka 22 metrov.

Mediterranean Sky prvá výletná loď, ktorá spojila Patras s Benátkami

Mediterranean Sky bola prvá výletná loď, ktorá sa vydala na dnes populárnu trasu Patras – Benátky. Počas zimných mesiacov si loď prenajímali na plavby bohatí a slávni ľudia v 70. rokoch 20. storočia.

Jej posledná plavba sa uskutočnila z Patrasu do Brindisi v auguste 1996. Kvôli veľkým finančným problémom majiteľa lode zostala loď od roku 1996 do februára 1999 vyradená z prevádzky v starom prístave Patras.

Loď bola v roku 2002 na náklady správy prístavu Patras prevezená do Elefsiny. Teraz už opustenú loď potom odtiahli na plytčinu, kde bola 26. novembra 2002 zámerne potopená.

Potopená loď, Grécko

Tam zostala opustená ako obeť dlhov spoločnosti. „Mediterranean Sky“ sa pomaly začala nakláňať, až sa napokon v januári 2003 prevrátila a potopila. Napoly potopený vrak je v roku 2022 stále dobre viditeľný.

Výletná loď je zničená, hrdzavie

V roku 2009 sa rozhodlo o odstránení lode spolu s ďalšími 17 vrakmi v Elefsinskom zálive. Ale ako väčšina gréckych záležitostí, ani táto loď nebola nikdy premiestnená z Elefsiny, kde už 18 rokov potupne hrdzavie.

V roku 2017 namaľovala skupina OneUp graffiti na odhalený bok lode nápis „1UP“, ktorý pokrýva približne polovicu celkovej odhalenej plochy. Od roku 2021 je stále viditeľný zo služby Google Earth. Parkovisko v blízkosti lode umožňuje návštevníkom dostať sa pomerne blízko k pobrežiu.

Screenshot Google Earth
Screenshot z Google Earth

Táto oblasť nie je dostatočne udržiavaná, v dôsledku čoho sa tam popri ceste povaľujú odpadky. Aj budovy v okolí areálu vyzerajú opustene. Celá scéna je ako záber z postapokalyptického filmu Johna Carpentera.

Vrak lode sa nachádza len 100 metrov od pobrežia Elefsiny. Napriek jeho zhrdzavenej vonkajšej fasáde sú stopy jeho majestátnej minulosti stále celkom zjavné.

Grécko - Krátke info

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km