Skip to content

Vrak lode Amsterdam

Táto pozoruhodne neporušená 260-ročná nákladná loď je viditeľná len počas silného jarného odlivu.

Približná doba čítania: 3 minúty

V bahnitom piesku na pláži Bulverhythe, ukrytá pred zrakom s výnimkou obdobia najväčšieho odlivu, leží pozoruhodne neporušená 260 rokov stará nákladná loď Holandskej východoindickej spoločnosti.

Ľudia prechádzajúci sa po bahnitej pláži možno ani netušia, že sa prechádzajú po vrchole lode Amsterdam, ktorá je najzachovalejšou známou východoindickou loďou. Teda ak sa náhodou neprechádzajú pri vzácnych príležitostiach, keď sa potopený vrak opäť objaví.

Vrak lode Amsterdam

Loď Amsterdam stroskotala neďaleko Hastingsu na spiatočnej plavbe v roku 1749 po tom, ako sa dostala do silnej búrky v Lamanšskom prielive. Bol to pochmúrny koniec neľahkej plavby: 50 členov posádky zomrelo na “žltú horúčku” (pravdepodobne mor) a počas cesty došlo k zjavnej vzbure.

Nákladná loď Holandskej republiky sa vracala z Východnej Indie naložená tovarom, ako sú textílie, víno, delá a takmer 30 truhlíc plných striebra. Keď Amsterdam doplával na breh západne od Hastingsu, niektorí miestni obyvatelia sa pokúsili vrak lode vyrabovať, čoho výsledkom bolo zastrelenie jedného Angličana.

Vrak lode Amsterdam

Zaujímavá história tohto vraku je však jedinečná vďaka charakteru bahnitej ílovitej pláže, na ktorej bol vrak vyplavený na breh. V priebehu niekoľkých mesiacov sa trup potopil do bahna o viac ako osem metrov. Čoskoro bol nešťastný Amsterdam úplne zaborený do tekutého piesku a zmizol z dohľadu. Vrak bol znovu objavený až v roku 1969, keď ho odhalil silný jarný odliv.

Počas bežného odlivu je z plavidla vidieť len hornú časť trámov, ktoré trčia z ílovitej pláže. Vďaka sedimentárnej pôde je však vrak pod hladinou vo výbornom stave. Je fascinujúce vidieť obrysy hornej časti trupu a predstaviť si historické plavidlo plné pokladov, ktoré sa zachovalo pod ním. Ak si však chceš pozrieť tento pozoruhodný vrak lode, musíš si jeho návštevu veľmi starostlivo načasovať, pretože sa znovu objavuje len niekoľkokrát do roka.

Pred návštevou skontroluj odhadované tabuľky prílivu a odlivu. Pre najväčšie odhalenie by mal byť odliv aspoň 0,6 m alebo nižší. Daj si aj pozor na pohyblivý piesok nachádzajúci sa okolo niektorých častí vraku. Vrak je zákonom chránený a odstraňovanie čohokoľvek z miesta je trestným činom.

Ak chceš vidieť skutočnú repliku lode Amsterdam, tak tá sa nachádza vedľa Holandského národného námorného múzea v Amsterdame.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.855 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km