Skip to content

ZEP Kissos

Osada, ktorá bola zastavená uprostred výstavby a zanechala po sebe vydláždené cesty, obrubníky, stĺpy verejného osvetlenia, kanalizáciu na odvádzanie dažďovej vody a dokonca aj basketbalové ihrisko, ale žiadne domy.

Približná doba čítania: 3 minúty

Približne osem kilometrov za panorámou mesta Thessaloniki sa nachádza miesto, ktoré viac ako ktorékoľvek iné pripomína strašidelnú a opustenú jadrovú testovaciu základňu. Je to ZEP Kissos (skratka ZEP znamená Zóna aktívneho urbanizmu) a jeho príbeh siaha do 80. rokov minulého storočia. Napriek tomu, že má spevnené cesty, obrubníky, stĺpy verejného osvetlenia a systém odvádzania dažďovej vody, Kissos nie je osada. Má dokonca basketbalové ihrisko, ale žiadne domy.

Ζ.Ε.Π. Κισσός

Odtiaľto je úchvatný výhľad na letisko v Solúne, záliv Thermaikos a na Megalo Emvolo a Nea Michaniona. Čas spustošil aj tú infraštruktúru, ktorú sa podarilo na tomto svahu vybudovať. Asfalt je na mnohých miestach roztrhaný, z kanalizácie vyrastá bujná vegetácia a na svahoch sa sporadicky pasú stáda oviec.

Ζ.Ε.Π. Κισσός

Rozhodnutím prefektúry zo 70. rokov minulého storočia bola širšia lokalita vyhlásená za zalesňovacie územie. V roku 1985 bola táto plocha na základe súdnych rozhodnutí vyhlásená za trávnatú plochu, po ktorej nasledovali dva prezidentské dekréty, ktoré dali zelenú jej urbanistickému rozvoju. Koncom 80. rokov 20. storočia sa uskutočnili práce na infraštruktúre, ktoré existujú dodnes. Vypukli však reakcie ekologických skupín, no k podpisu zodpovedného ministra pre územné plánovanie nikdy nedošlo, takže v roku 1995 bola oblasť opäť klasifikovaná ako les a zalesnená oblasť. Medzitým boli vydané tri stavebné povolenia, ktoré údajne stále čakajú na vydanie Štátnou radou.

Ζ.Ε.Π. Κισσός

V nasledujúcich rokoch sa prípad niekoľkokrát dostal na súd a do rôznych jurisdikcií. Spis ZEP Kissos bol v rokoch 2012 – 2014 opätovne otvorený, ale bez toho, aby na svahu pribudol čo i len jeden kameň. Prípad sa naposledy dostal do správ v lete 2015, keď ekologické hnutia informovali, že miestna samospráva rozhodla o zvýšení základného imania spoločnosti. Dočkáme sa v blízkej budúcnosti novej epizódy v tomto šialenom príbehu, ktorý sa ťahá od polovice 80. rokov 20. storočia?

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km