Skip to content

Mohyla neporazených

Jeden z prvých pomníkov Bogdana Bogdanovića je venovaný pamiatke tých, ktorí zahynuli počas ľudovo-oslobodzovacieho boja v Macedónsku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mohyla neporazených (tiež známa ako Pohrebná mohyla neporazených) je jedným z mnohých pomníkov, ktoré vytvoril známy architekt Bogdan Bogdanović. Medzi jeho najikonickejšie diela patria pamätník Kamenný kvet v Chorvátsku, Pamätný park Popina v Srbsku a Pamätník padlým baníkom v Kosove. Mohyla neporazených bola odhalená v roku 1961 a predstavuje odrazový mostík v ranej kariére Bogdanovića, pretože upozornila na jeho talent a čoskoro nato získal celý rad podobných projektov. Umelecké cítenie, ktoré sa neskôr sformulovalo a stalo sa symbolom pomníkov, možno nájsť v tomto zásadnom diele.

Pohrebná mohyla neporazených

Mohyla neporazených pozostáva z ôsmich mramorových urien nejasne pripomínajúcich šachové figúrky, ktoré sú umiestnené v polkruhovej formácii, aby odrážali polkruhovú mohylu, ktorá je spoločným hrobom partizánov z Prilepu, ktorí prišli o život počas druhej svetovej vojny v boji za oslobodenie ľudu.

Pohrebná mohyla neporazených

Mohyla je obložená mramorovými doskami s menami 462 partizánov, ktorých pozostatky sú tu uložené. Keď stojíte uprostred polkruhu čelom k mramorovým doskám, môžete mať tiesnivý pocit, že ste zamurovaní, ale keď sa otočíte, osem urien sa týči do výšky (od troch do piatich metrov) na krásnom pozadí hôr porastených borovicami. Ostrý kontrast mohyly a urien znamená partizánske jednotky, ktoré sa zrodili na popole tých, ktorí položili svoje životy za slobodu.

Pohrebná mohyla neporazených

Severné Macedónsko ponúka ďalšie miesta

Severné Macedónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Severna Makedonija
Hlavné mesto: Skopje
Úradné jazyky: macedónčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 8. septembra 1991
Rozloha: 25713 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: macedónsky denár
Kód meny: MKD
Kurz (za 1 € dostaneš): 61.615 MKD
Medzinárodný kód krajiny: MKD/MK
Internetová doména: .mk
Predvoľba telefónneho čísla: +389

Blízke miesta do +/- 300km