Skip to content

Kláštory v Meteora

Solitérne stojace skalné bralá, na ktorých sú vybudované kláštory, sa začali vytvárať pred 65 miliónmi rokov. Niekdajší morský záliv vystúpil vplyvom tektonických pohybov, voda sa stiahla späť, územie sa vplyvom erózie rozčlenilo a mäkšie časti sa zodrali.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vznášajúci sa na nebi – takto by sme mohli preložiť názov kláštorov v Meteora, ktoré sa nachádzajú v severnej časti Grécka. Budovy s červenou strechou takmer zrástli so skalnými formáciami pod nimi. V nedosiahnuteľnej (500- až 600-metrovej) výške sú nielen preto, aby boli ich obyvatelia bližšie k Bohu, ale aj preto, aby sa k nim dostalo čo najmenej rušivých vplyvov. Spomedzi dvoch tuctov komplexov ešte 5-6 stále funguje a už sa k nim dá dostať výlučne v košoch, či po rebríkoch. Ku kláštorom vedú schody vytesané do kameňa, mnísi si tu založili aj menšie záhrady a dažďová voda sa zberá do cisterien. O Veľkom kláštore založenom v 14. storočí koluje legenda, že jeho zakladateľa do výšky vyniesol anjel alebo orol.

Kláštory v Meteora každoročne priťahujú státisíce návštevníkov aj napriek tomu, že výstup k nim nie je bezrizikový, veď turisti musia miestami prejsť po vysutých mostoch vo výške 50 metrov. Pre mužov neexistujú osobitné predpisy, ženy však môžu na posvätné územie vstúpiť výlučne v dlhej sukni. Mnísi trávia svoje dni prácou (pestovaním rastlín, obrábaním pôdy, včelárstvom) a modlitbami. Ak kedysi niekto zhrešil, na dlhé týždne, ba dokonca i mesiace ho zamkli do tmavej skalnej dutiny. Kláštory sú zaujímave nielen z architektonického hľadiska, ale sa pýšia aj mnohými vzácnymi a špecifickými pamiatkami: prastarými pergamenmi, farebnými freskami, ikonami, krížmi, kalichmi a inými liturgickými predmetmi. Veľa turistov prichádza na toto miesto preto, lebo dúfajú, že sa im splnia želania, ktoré napísali na kúsky papiera.

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km