Skip to content

Zlaté sídlo Budhu Šákjamuniho

Za budhistickými kláštormi nemusíš chodiť až do Nepálu, stačí zájsť do Ruska ku Kaukazu. Nájdeš tam najväčší budhistický kláštor v Európe.

Približná doba čítania: 3 minúty

Budhistické chrámy by si asi hľadal iba v Ázii, ale je jedno jediné miesto v Európe, kde prevažuje budhizmus a s ním aj najväčší budhistický chrám v Európe. Tiež by si ho nehľadal v Rusku.

Kalmycko, alebo Kalmycká republika, je jednou z federálnych republík v Rusku, ktorá leží na brehu Kaspického mora. Prevládajúcim náboženstvom tejto republiky je tibetský budhizmus (až 60% obyvateľstva). Kalmyci pochádzajú zo západnej časti Mongolska a emigroval na územie Ruska už v 16. a najmä v 17. storočí. Po násilnom vysťahovaní za čias Stalina na Sibír a opätovnom návrate si postavili chrám, ako symbol svojho náboženstva.

Najväčší budhistický chrám v Európe

Chrám bol postavený na mieste starej železobetónovej továrne na Leninovej ulici s požehnaním duchovného vodcu tibetských, mongolských a ruských budhistov, 14. dalajlámu , ktorý navštívil Elistu (hlavné mesto Kalmycka) v roku 2004 s pastoračnou návštevou. Budhistický chrám postavili len za 9 mesiacov, spolu s výzdobou interiéru.

Chrám s výškou 63 metrov je neprehliadnuteľnou atrakciou mesta. Budova “Zlatého príbytku Budhu Šákjamuniho” je obohnaná plotom so striedaním snehovo bielych stúp každých päť metrov (celkovo 180). V plote sú štyri vchody, ktoré kopírujú svetové strany. Celý architektonický plán kláštora je vo forme mandaly. Budova Khurul je obklopená 17 pagodami so sochami veľkých budhistických učiteľov kláštora Nalanda.

Kultúrne zvláštnosti

Keďže Kalmyci boli násilne vysťahovaný a mesto istý čas nieslo meno Stepnoj, je tu badať silný vplyv ruskej architektúry. Ten najväčší kultúrny mix nájdeš na námestí Lenina v susedstve hlavnej tepny mesta (Leninova ulica). Na námestí sa spolu mieša socha V. I. Lenina, lotosová fontána a “Pagoda siedmych dní”. Vo vnútri pagody sa nachádza dvojtonový pozlátený modlitebný bubon obsahujúci 75 miliónov mantier. Ten bol kalmyckým budhistom darovaný z indického kláštora v deň dalajlámových 70. narodenín.

Zolotaya Obitel' Buddy Shak'yamuni
Na jednom námestí môžeš nájsť Lenina, lotosovú fontánu a Pagodu siedmych dní.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 99.05 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km