Skip to content

Vlasť volá

Najvyššia socha ženy na svete drží najvyšší meč na svete a hrozí jej prevrátenie.

Približná doba čítania: 4 minúty

“Volá vlasť” je majestátna socha, ktorá dominuje vrcholu Mamajovho Kurganu, kopca s výhľadom na mesto Volgograd (bývalý Stalingrad). Obrovské umelecké dielo je ústredným prvkom širšieho pamätného komplexu, ktorý pripomína bitku o Stalingrad, jednu z najkrvavejších bitiek v dejinách vojnového konfliktu.

Výstavba mohutného pamätníka sa začala v máji 1959 a definitívne bol dokončený v októbri 1967. V tom čase to bola najvyššia socha na svete. Odvtedy tento rekord stratila, ale zostáva najvyššou sochou v Európe a najvyššou sochou ženy na svete. A s touto ženou sa nechcete zahrávať, pretože drží najväčší meč na svete.

Okrem rôznych rekordov je “Vlast volá” pozoruhodná aj tým, že je to nádherná dramatická socha. Socha znázorňuje ženu, ktorá elegantne, ale rázne vykročila vpred, ľavú ruku má vystretú pred sebou a pravú zdvihnutú vysoko a drží v nej mocný meč. Je to symbol sily a odhodlania, výzva vlasti nikdy sa nevzdávať a pokračovať v útoku, kým nebudú porazení všetci nepriatelia.

Vlasť volá, Volgograd

Z technického hľadiska išlo o skutočne ambiciózny projekt. Už samotné držanie tela bolo okrem samotnej veľkosti nesmierne komplikovanou záležitosťou. Na dosiahnutie dramatického postoja sa použil predpätý betón a oceľové laná, ktoré pomáhali sochu s vystretými rukami vyvažovať. Vonkajšie steny boli vyrobené z betónu hrubého približne 12 palcov a interiér bol zhotovený zo série samostatných komôr.

Celkovo je socha vysoká 279 stôp od špičky meča po vrchol podstavca. Ženská postava má impozantnú výšku 170 stôp. Meč je pritom dlhý 108 stôp a je celý vyrobený z nehrdzavejúcej ocele.

“Vlast volá” sa za posledné polstoročie musela vyrovnať s niekoľkými vážnymi problémami. Už krátko po dokončení sochy sa ukázalo, že obrovský meč predstavuje potenciálne obrovský problém. Zbraň, ktorá bola pôvodne zdobená titánovým plechom, sa vo vetre kývala, čo spôsobovalo obrovské zaťaženie ramena sochy a vytváralo veľmi nepríjemné zvuky. Problém sa podarilo vyriešiť v roku 1972, keď čepeľ nahradili novou oceľovou verziou bez titánu a s otvormi pri hornom konci, aby sa znížil náraz vetra.

Vlasť volá, Volgograd

Nedávno sa objavil nový problém. Socha s hmotnosťou 8 000 ton v skutočnosti nie je spojená so základmi, ale spolieha sa na svoju vlastnú váhu, ktorá ju udržiava na mieste a vo vzpriamenej polohe. V roku 2009 sa zistilo, že stúpajúca hladina vody spôsobuje pokles základov pamätníka. V tom čase nemenovaný úradník povedal BBC, že socha sa už nakláňa približne o osem centimetrov a že ak sa náklon ešte viac zvýši, pravdepodobne sa zrúti.

Zatiaľ však vďaka reštaurátorským prácam a možno aj veľkému šťastiu najvyššia žena na svete a najväčší meč na svete stále hrdo stoja nad Volgogradom.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km