Skip to content

Jazero Baskunchak: ruský zdroj soli

Aj keď si možno nikdy nepočul o jazere Baskunchak, od 8. storočia zohralo významnú úlohu v ruskej ekonomike. Toto jazero má zjavne nekonečnú zásobu soli; nikto nebol schopný nájsť dno soľných ložísk v jazere.

Približná doba čítania: 4 minúty

Jazero Baskunchak na juhu Ruska je nielen nevyčerpateľným zdrojom soli, ale aj letoviskom, kde si turisti môžu vychutnať liečivé účinky miestnej pôdy. Od 8. storočia tu ľudia ťažili soľ a posielali ju na predaj po Hodvábnej ceste do Ázie aj Európy. Jazero sa prvýkrát spomína v dokumentoch zo 7. storočia ako miesto, “kde ľudia lámu soľ čistú ako ľad”.

Niektorí bádatelia predpokladajú, že slovo “baskunchak” znamená v rôznych turkických jazykoch “psia hlava”. Legenda hovorí o psovi, ktorý prebehol cez kedysi plytké jazero. S nohami, ktoré ho boleli od ostrého slaného dna, sa dostal len do stredu jazera. Silný dážď pokryl mŕtvolu psa a soľ zabránila jeho rozkladu. Dlho, počas mnohých búrok, miestni obyvatelia pozorovali hlavu psa, ktorá sa objavovala nad nepokojnými vlnami.

Jazero Baskunchak

V rokoch 1960 až 1963 sa jazero využívalo na stanovenie rýchlostných rekordov. Na okruhu dlhom 20 km bolo vytvorených 29 sovietskych (vrátane 19 svetových) rýchlostných rekordov.

Jazero Baskunchak patrí medzi najväčšie zdroje soli v Rusku, kde sa ťaží 80 % všetkej soli v krajine. Na prepravu soli bola vybudovaná železnica, ktorá spája Baskunchak s riekou Volga. Hovorí sa, že Baskunchak je nevyčerpateľný. Na rozdiel od mnohých iných soľných nálezísk je jazero napájané z mnohých zdrojov, ktoré ho zásobujú novými obrovskými zásobami soli.

Jazero Baskunchak

Breh jazera je zdrojom liečivej pôdy. V lete a na jeseň sem prichádza veľa turistov, aby sa vykúpali v slanej vode a absolvovali bahenné kúpele. Podobne ako v Mŕtvom mori v Izraeli, aj tu je voda v jazera tak hustá, že sa tu nedá utopiť. Akokoľvek sa môžeš snažiť, voda ťa vždy vytlačí na hladinu. Na hladine jazera môžeš ležať ako na pohovke. Len si dávaj pozor, aby sa ti slaná voda nedostala do očí. Nezabudni si zobrať aj nejakú obuv, pretože chôdza po dne jazera nie je “najpríjemnejšia”, soľ sa nepríjemne zarezáva do chodidiel. Preto sa mnohí radšej kúpu v topánkach

Početné čierne pahýle na brehu jazera sú v skutočnosti špeciálne značky označujúce miesta, kde sa kryštalizuje soľ. Mali by si tu postupovať opatrne. Povrch je pomerne pevný, ale ak začneš skákať, môžeš sa prepadnúť do tekutého čierneho bahna, ktorá sa nachádza pod vrstvou soli.

Púšť okolo jazera a oblasť bez stromov robia toto miesto ideálnym pre milovníkov tepla. Jednoducho sa tu nie je kam ukryť. Ak sa vyberieš do Baskunchaku, priprav sa na silné slnko, horúci slaný vietor a žiadny tieň. Je dôležité vziať si so sebou 3-5 litrov čerstvej vody. Po 10-12 minútach na slnku bude určite vlažná, ale aspoň ťa táto čerstvá voda zachráni pred dehydratáciou. Okrem toho ju budeš potrebovať na zmytie soli – hoci ďalšou možnosťou je platená sprcha.

Jazero Baskunchak

Soľ je všade. Niekedy máš pocit, že si uprostred zasneženého poľa… až kým horúci vietor túto ilúziu náhle nerozbije!

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km