Skip to content

Dovolenka v Uzbekistane (nákup leteniek)

CK Knirsch 25. marca 2024

Približná doba čítania: 7 minút

Keďže WizzAir založil v roku 2019 dcérsku spoločnosť WizzAir Abu Dhabi začali sme sa obzerať, kam smerujú lety z Abú Dhabí smerom ďalej na východ. Omán je síce lákavý, Maledivy tiež (aj keď sme by sme sa tam asi unudili), ale čo nás zaujalo, sú tzv. “….stany”. Kazachstan, Kyrgyzstan (spisovne Kirgizsko) či Uzbekistan. Viac nebolo treba a začali sme hľadať vhodný termín a prijateľnú cenu na let z blízkej Viedne či Budapešti s prestupom práve v Abu Dhabi.

Hľadanie letenky

U nízkonákladových spoločnostiach sa nekupuje spiatočná letenka, je to len kombinácia viacero jednosmerných leteniek. A keď potrebujete nájsť do nejakej cieľovej destinácie spiatočnú letenku aj s prestupom, jedná sa o minimálne štyri jednosmerné letenky. Treba brať do úvahy potrebný čas na prestup, či prípadne časový posun. Keď nestihnete prestup, letecká spoločnosť vám nič nekompenzuje.

Na vyššie uvedené nám pomáha stránka azair.eu. Má síce strohé rozhranie(a neoptimalizované pre mobilné telefóny), možno pre niekoho neprehľadné a komplikované, ale keď to človek pochopí, je to veľmi mocný nástroj. Stačí si navoliť v akom časovom úseku chce človek letieť, odkiaľ a kam (možnosť pridať viacero letísk), koľko prestupov (s akou časovou rezervou), či chcem prílet na rovnaké letisko z akého som odletel a množstvo ďalších drobností. Práve tieto drobností zohrajú úlohu na finálnej cene letenky. Algoritmus kombinuje aj viacero leteckých spoločností a hľadá najoptimálnejšie a najlacnejšie riešenie. A keď nie je výsledok podľa predstáv, môžete si nechať zasielať notifikácie na email, ak sa cena zmení.

Príklad vyhľadávania

Naše parametre vyhľadávania sú:

  • odlet z Bratislavy, Viedne alebo Budapešti
  • cieľom sú všetky letiská v Uzbekistane a Kyrgyzstane
  • vyhľadávanie leteniek prebieha v letných mesiacoch júl a august na dobu od 14 do 22 dní
  • nemusíme sa vrátiť z rovnakého odletového letiska
  • chceme max. jeden prestup a nevadí nám čakať na letisku cez noc

Na základe týchto parametrov dostávame výsledok

Ešte si tu môžete doupraviť časové rozpätie, dĺžku pobytu, či množstvo prestupov a prípadne zmeniť aj počet dní na prestup. Ak si rozbalíte daný výsledok, už vidíte aj podrobný rozpis. Občas sa môže stať, že najmä cena alebo dostupnosť nie je úplne presná, ale to si už overíte pri nákup v danej leteckej spoločnosti.

Nákup leteniek s rizikom

My nakupujeme letenky už začiatkom novembra 2023 cez WizzAir spolu aj Wizz Discount Club. S tým sa spája aj riziko o ktorom vieme už z predchádzajúcich nákupov. Riziko spočíva v tom, že keď kupujete takmer rok dopredu, je možné že sa posunú ešte časy a niekedy aj dátumy jednotlivých odletov. Na druhej strane, môžete potom letenky bezplatne stornovať keď k takémuto posunu dôjde (čo i len o 5 minút), o čom vás budú informovať. Preto sa neodporúča aj hneď rezervovať si ubytovanie bez možností stornovania.

O 4 mesiace neskôr nám začínajú chodiť už emaily, ktoré informujú o týchto posunoch. Najedná sa o nič zásadné, je to len o pár hodín a stále sme v rezerve aj s prestupom. To sa už len dolaďujú časové sloty na letiskách na sezónu medzi leteckou spoločnosťou a letiskom.

Na ceste do Uzbekistanu priletím do Abu Dhabi vo večerných hodinách a ďalej pokračujeme až ráno. Cesta späť je s 5 hodinovým prestupom. Môžeme začať tvoriť plán.

Kontrola dokladov a potreba víz

Výhodou nákupu leteniek takmer rok vopred je viacero:

  • Letecká spoločnosť poposúva časy a je možné bezplatné storno
  • V zamestnaní je menej problematické si naplánovať dovolenku
  • Máte čas si skontrolovať cestovné doklady a prípadne si vybaviť nové
  • Ak sú potrebné víza, máte tiež dostatok času
Cestovný doklad
Po 10. rokoch už bolo potrebné vymeniť pas. Som zvedavý, či s tou vizážou ma niekam pustia

Dôležitý tip

Odporúčame si pred cestou nafotiť doklady do mobilného telefónu. Okrem toho, pre dvojité poistenie, si nahrajte doklady do cloudu v zaheslovanom archíve, keby vám náhodou aj samotný telefón ukradli.

Pamätajte na to, že pre prílet do krajín mimo EÚ je potrebný pas, ktorý je platný najmenej ½ roka pred koncom platnosti v dátume príletu. Takisto si skontrolujte, či pre danú krajinu nie je vízová povinnosť. Potrebné informácie si overíte na stránke Ministerstva zahraničných vecí. Keď už toto všetko máte, môže sa začať plánovať samotná dovolenka.

Jedine čo ešte spravíme vybavujeme si, je nocľah na letisku Abu Dhabi. V rámci úplného low cost cestovania sa dá prespať aj v čakacej hale, ale v prípade skorého plánovania sú prijateľné ceny ubytovania. Napr. takmer na letisku sa nachádza hotel Premier Inn Abu Dhabi International Airport, kde sa viete ubytovať v cene 50,-€ / osoba / noc. V prípade, že si rezervujete ubytovanie priamo cez web stránku hotela, dostanete sa na cenu 37,- € / osoba / noc. To je akčná cena, že si rezervujete ubytovanie v dostatočnom časovom predstihu.

TIP: Odlietame v utorok na obed z Budapešti. Je možné, že namiesto toho, aby sme ráno vyrážali z Bratislavy na letisko, je možné stráviť predĺžený víkend v Budapešti pred odletom. Dovolenka tak môže začať už o pár dní skôr.

V ďalšom diely sa pozrieme na plánovanie samotného pobytu v Uzbekistane. Kde získať informácie o zaujímavostiach Uzbekistanu, plán samotnej cesty po Uzbekistane, ako sa prepravovať, rezervácia ubytovania a množstvo ďalších drobností, ktoré k tomu patria.

Prečítaj si ďalšie články

Fuel Dump

Ako znížiť cenu letenky viac ako o polovicu?

Nejedná sa o žiaden podvod, len o šikovnosť a znalosť systémov. Je viacero možností ako si môžete znížiť cenu letenky a nemusí vás to stáť nič.

Letenka

Letenka za 1,-€? Áno, to je cena aj s poplatkami.

Keď rozprávame o našich cestách a najmä o cenách za ktoré sme kúpili letenky, ľudia len neveriacky krútia hlavou. Stále hovoria, že musia ešte zaplatiť letiskové či palivové poplatky. Ale to už dávno nie je pravda. No nie až tak úplne!

Atény map

Do Atén za bagateľ (plánovanie)

Na Facebooku mám iba zopár stránok “lajknutých” a keď už nejakú lajknem a začnem sledovať, tak si dva krát rozmyslím. Nechcem mať na stránke záplavu nepodstatných príspevkov. Takto mám v obľube dva profily zameriavajúce sa na upozorňovanie lacných letov. Takto mi v strede januára 2016 udrela do očí ponuka na lety do Atén za 20€.

Letisko

Ako sledovať naše extra lacné tipy na letenky?

Tento rok sme sprístupnili viacero možností ako sledovať tipy na lacné letenky. Keď sa na ne pozriete, je to lákavá cena, ale veľmi málo je ich z našich okolitých letísk ako Bratislava, Viedeň či Budapešť. Pozrite sa na to, že to nie je veľkou prekážkou.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.