Skip to content

Hotel Juhoslávia

Jeden z najstarších luxusných hotelov v Srbsku a nostalgická ozvena Juhoslávie v bývalom hlavnom meste štátu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hotel Juhoslávia sa nachádza na bulvári Nikolu Teslu a je historickým hotelom v Belehrade, bývalom hlavnom meste štátu, po ktorom je budova pomenovaná. Má veľký kultúrny a historický význam ako jedna z najikonickejších pamiatok mesta a nostalgickú hodnotu pre mnohých ľudí, ktorí si pamätajú jeho úlohu ako luxusného miesta stretnutí v Juhoslávii. Navyše ju od jej výstavby navštívilo množstvo veľmi známych medzinárodných osobností, politikov, športovcov a umelcov vrátane kráľovnej Alžbety II, Richarda Nixona, Neila Armstronga a belgickej a holandskej kráľovskej rodiny.

Hotel Jugoslavija

Po svojom postavení v roku 1969 sa hotel rýchlo stal symbolom modernizácie a pokroku Juhoslávie. Navrhol ho tím významných juhoslovanských architektov pod vedením Lavoslava Horvata a vyznačuje sa výrazným brutalistickým architektonickým štýlom na brehu Dunaja. V priebehu rokov prešiel hotel rekonštrukciou, aby sa zmodernizovali jeho zariadenia a vybavenie, pričom sa zachoval jeho architektonický charakter.

Hotel Jugoslavija

V časoch svojej najväčšej slávy to bol päťhviezdičkový hotel, ovešaný lustrami a honosnými striebornými a zlatými prvkami, ale dnes je to cenovo dostupnejší trojhviezdičkový hotel, ktorý ponúka celý rad pohodlných ubytovacích kapacít. Je nepochybné, že hotel v priebehu rokov čelil výzvam a zmenám, napríklad bol vážne poškodený počas bombardovania NATO v 90. rokoch. Navždy však zostane rozpoznateľným symbolom histórie a architektonického dedičstva Belehradu.

Hotel Jugoslavija

Dnes hotel Juhoslávia naďalej víta hostí z celého sveta a ponúka kombináciu moderného komfortu, historického šarmu a krásneho výhľadu na nábrežie rieky. Slúži ako pripomienka minulosti mesta, o niekdajšom hoteli plnom života v malebnej štvrti Zemun sa nakrúcali mnohé slávnostné dokumentárne filmy, napríklad Hotel Jugoslavija (2017).

Srbsko ponúka ďalšie miesta

Srbsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 117.106 RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km