Skip to content
Uruguaj

Uruguaj

4 úžasné miesta stoja určite za navštívenie

Uruguaj (oficiálne Uruguajská východná republika, španielsky República Oriental del Uruguay) je štát v Južnej Amerike. Jeho susedmi sú na severovýchode Brazília a na západe Argentína, oddelené riekou Uruguaj, podľa ktorej sa táto krajina volá.

So svojou rozlohou 176 000 štvorcových kilometrov je po Suriname druhou najmenšou samostatnou juhoamerickou krajinou. Žije tam 3,44 miliónov ľudí, z toho 1,8 milióna v metropolitnej oblasti hlavného a najväčšieho mesta Montevideo.

Oficiálnym jazykom je španielčina, napriek tomu že prvými kolonizátormi oblasti boli Portugalci. K európskej kolonizácii došlo, v porovnaní s okolitými krajinami, pomerne neskoro. Na Európanoch získali Uruajci nezávislosť medzi rokmi 1811 až 1828. Na začiatku 20. storočia zvíťazila demokracia, ktorú prerušil vojenský prevrat v roku 1973. Armáda sa moci vzdala roku 1985 a demokratický režim bol obnovený.

Uruguaj sa v rôznych rebríčkoch a indexoch pravidelne ukazuje ako krajina, ktorá má v celej Latinskej Amerike najkvalitnejšiu demokraciu, najvyššiu mieru bezpečnosti, najnižšiu úroveň korupcie, najvyššiu elektronizáciu štátnej správy, najväčšiu slobodu tlače a najmohutnejšiu strednu triedu. Medzi krajinami Južnej Ameriky má Uruguaj druhý najväčší hrubý domáci produkt na hlavu, tretí najvyšší index ľudského rozvoja a druhu najnižšiu príjmovú nerovnosť. Niekedy býva Uruguaj označovaný ako za „najeurópskejšiu“ z juhoamerických krajín, i preto, že 87,7% Uruguajcov uvádza, že má európsky pôvod (údaj zistení pri sčítaní ľudu roku 2011). Jedinečnou v kontexte Južnej Ameriky je absencia partizánskych hnutí, paramilitárnych jednotiek a terorizmu. Uruguaj je tiež prvou krajinou sveta, ktorá legalizovala marihuanu, a krajinou s najzelenšou energetikou v Južnej Amerike.