Skip to content

Mauzóleum Artigas

Pozostatky uruguajského hrdinu Josého Artigasa ležia pod pomníkom na hlavnom námestí v Montevideu.

Približná doba čítania: 3 minúty

V centre hlavného námestia Montevidea stojí impozantná socha Josého Artigasa, jedného z najslávnejších uruguajských národných hrdinov. Pod touto sochou sa nachádza jeho mauzóleum, ktoré dôstojne stráži čestná stráž.

V strede námestia Plaza Independencia, najdôležitejšieho námestia v hlavnom meste, sa nachádza bronzová socha jazdca Artigasa, vojaka a revolučného vodcu, ktorý je považovaný za otca uruguajskej nezávislosti. Socha stojí na veľkom podstavci zo sivej žuly, pričom celý monument váži 30 ton a dosahuje výšku 17 metrov.

Pri príchode na námestie ju nemôžete prehliadnuť, ale možno vám unikne, čo sa skrýva pod ňou: Mausoleo de Artigas, podzemná hala, v ktorej sú uložené pozostatky revolučného vodcu.

Artigas Mausoleum, Uruguay

Mauzóleum bolo slávnostne otvorené v roku 1977 počas fakticky prezidentského obdobia Aparicia Méndeza, nedemokraticky zvoleného politika, ktorý sa dostal k moci počas občiansko-vojenskej diktatúry v Uruguaji. Pochopiteľne, nechýbala irónia, keď politická osobnosť ako Méndez slávnostne otvorila mauzóleum vojaka, ktorý bojoval za slobodu a demokraciu.

A keďže mauzóleum bolo otvorené počas diktatúry, v samotnej hrobke nápadne chýbajú citáty, ktorými bol Artigas taký známy. Na vnútorných stenách pochmúrneho, slabo osvetleného mauzólea sú nápisy odkazujúce na udalosti Artigasovho života, ale jeho skutočné slová považovala diktatúra za príliš poburujúce, a tak sa v mauzóleu žiadne neobjavili.

V strede mauzólea stojí urna s Artigasovými pozostatkami, ktorá je umiestnená v skle a zhora osvetlená. Vo dne aj v noci pozostatky stráži vojenský pluk Blandengues de Artigas, ktorý bol v roku 1910 pomenovaný na Artigasovu počesť. Dvaja Blandengues vždy stoja na stráži po oboch stranách urny a strážia posvätné miesto odpočinku uruguajského národného hrdinu.

Uruguaj ponúka ďalšie miesta

Uruguaj - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Uruguay
Hlavné mesto: Montevideo
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. august 1825
Rozloha: 176215 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: uruguajské peso
Kód meny: UYU
Kurz (za 1 € dostaneš): 42.16 UYU
Medzinárodný kód krajiny: URY
Internetová doména: .uy
Predvoľba telefónneho čísla: +598

Blízke miesta do +/- 300km