Skip to content

Most cez lagúnu Garzón

Pretože niekedy najefektívnejšia cesta z bodu A do bodu B nie je priamka.

Približná doba čítania: 3 minúty

Keď sa uruguajské okresy Rocha a Maldonado snažili nahradiť osvedčený spôsob prechodu cez Lagunu Garzón – plte pre jedno vozidlo -, rovno sa rozhodli pre plán, ktorý sa stal jedným z najznámejších mostov na svete.

Po šiestich rokoch verejných diskusií a rokovaní s miestnymi komunitami našla architektonická kancelária Rafael Viñoly Architects (tá istá firma, ktorá je zodpovedná za delikátnu vežu 432 Park Avenue, vesmírne centrum Carrasco Airport, atletický štadión Princetonskej univerzity a ďalšie) spôsob, ako splniť náročné požiadavky miestnych komunít spojených novým mostom. Úspech projektu závisel od schopnosti zohľadniť platné zákony citlivej oblasti, ktoré podľa hlavného sponzora Eduarda Constantiniho stanovujú, že len 35 % úseku medzi lagúnami môže byť zastavaných, pričom 50 % musí byť venovaných zeleni.

Most cez lagúnu Garzón

Vďaka týmto zdĺhavým rokovaniam vzniklo skutočne pokrokové inžinierske dielo, ktoré bolo verejnosti odovzdané v septembri 2015. Kilometer dlhý most Laguna Garzón patrí vďaka prázdnemu, takmer dokonalému kruhu vo svojom strede k najunikátnejším na svete. Most sa zrodil rovnako z obáv o bezpečnosť – dopĺňajúce jednosmerné polkruhy nútia motoristov spomaliť, čím narúšajú kilometrový úsek, ktorý by inak mohol byť lákavou diaľnicou – ako aj z potreby zábavy – most sa môže pochváliť vyhliadkovou terasou a rybárskym mólom – a už si získal medzinárodné uznanie za svoj dizajn.

Most cez lagúnu Garzón

Most, cez ktorý už prejde viac ako 1 000 vozidiel denne, je pripravený stať sa nielen významným zdokonalením oproti plávajúcemu predchodcovi lagúny, ale má ambíciu stať sa aj samotným cieľom. Hoci jeho dokončenie stálo podľa odhadov 11 miliónov dolárov, most, ktorý vytvoril „lagúnu v lagúne“, odvtedy spája komunity na miestnej aj medzinárodnej úrovni a zároveň citlivo vytvára vstup do okolitej prírody tam, kde predtým nebol; v modernom svete, kde je prepojenie všetkým a návraty k prírode sa uskutočňujú tak zriedkavo, sa rozhodnite, či je niekoľko miliónov hodných ceny za takúto milosť.

Uruguaj ponúka ďalšie miesta

Most cez lagúnu Garzón

Uruguaj - Krátke info

Miestny názov: Uruguay
Hlavné mesto: Montevideo
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. august 1825
Rozloha: 176215 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: uruguajské peso
Kód meny: UYU
Kurz (za 1 € dostaneš): 40.589 UYU
Medzinárodný kód krajiny: URY
Internetová doména: .uy
Predvoľba telefónneho čísla: +598

Blízke miesta do +/- 300km