Skip to content

Palácová jaskyňa

Tento nádherný skalný útvar predstavuje prvý geopark v Uruguaji.

Približná doba čítania: 2 minúty

Gruta del Palacio (“Palácová jaskyňa”) je starodávny skalný útvar, ktorý sa nachádza v strednom Uruguaji, neďaleko malého mesta Trinidad. Tento nádherný geologický útvar sa skladá z pieskovca a usadenej horniny. Prírodný zázrak sa sformoval asi pred 70 miliónmi rokmi v období neskorej kriedy, neskôr tuhne do súčasnej podoby v období paleocénu.

Zvláštnu jaskyňu tvorí horná škrupina z pieskovca podopieraná mnohými 2 metre vysokými prírodnými stĺpmi, ktoré vytvárajú štruktúru, ktorá sa podobá portikám paláca, odtiaľ pochádza aj názov. Tieto prvky vytvárajú veľký labyrint jaskýň, z ktorých je verejnosti prístupná iba malá časť.

Predpokladá sa, že jaskyne mohlo v praveku osídliť domorodé obyvateľstvo regiónu. S týmto skalným útvarom súvisia niektoré miestne legendy, ale nebol nájdený žiadny definitívny dôkaz o dávnej ľudskej prítomnosti.

Palácová jaskyňa

Prvýkrát bola jaskyňa preskúmaná v roku 1877, jaskyne boli preskúmané v 20. storočí a v roku 2013 sa z nej stal prvý geopark v Uruguaji a druhý v celej Južnej Amerike. Teraz sa uvažuje možné zaradenie do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Uruguaj ponúka ďalšie miesta

Uruguaj - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Uruguay
Hlavné mesto: Montevideo
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. august 1825
Rozloha: 176215 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: uruguajské peso
Kód meny: UYU
Kurz (za 1 € dostaneš): 41.4 UYU
Medzinárodný kód krajiny: URY
Internetová doména: .uy
Predvoľba telefónneho čísla: +598

Blízke miesta do +/- 300km