Skip to content

Amazonský Stonehenge

Celkom nedávno v amazonskom pralese našli prekvapenie. Ďalší Stonehenge starý minimálne 500 rokov, ale možno aj viac ako 2 000 rokov. Džungľa možno ukrýva ešte ďalšie tajomstvá.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď archeológovia v roku 2006 uskutočňovali vykopávky u brehu rieky Rego Grande na severe Brazílie, objavili skupinu 127 obrích kameňov. Tieto 3 metrové megality boli postavené v kruhoch na rozľahlej pláni. Preskúmavaním keramických úlomkov, ktoré boli nájdene v ich okolí, archeológovia určili, že kamene boli postavené pred 500 až 2 000 rokmi. Zdá sa, že rozvrhnutie zoskupenia menhírov je založené na astronómii, tieň jedného z kamenných kruhov mizne v deň zimného slnovratu. Miesto teda najskôr slúžilo ako observatórium.

Archeológovia dlho zastávali názor, že v Amazónií nemohli žiť veľké komplexné civilizácie, pretože kvalita pôdy tu neumožňuje poľnohospodársku produkciu, ktorá by mohla veľké osady zásobovať. Tento objav spolu s ďalšími nedávnymi nálezmi však naznačuje, že pred tisíckami rokov v džungli skutočne žila veľká prosperujúca civilizácia, ide len o to ju nájsť.

Amazonian Stonehenge

Brazília ponúka ďalšie miesta

Brazília - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Brasil
Hlavné mesto: Brazília
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 7. september 1822
Rozloha: 8515767 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: real
Kód meny: BRL
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.586 BRL
Medzinárodný kód krajiny: BRA/BR
Internetová doména: .br
Predvoľba telefónneho čísla: +55