Skip to content

Observatórium Shorbulak

Vzdialené opustené sovietske observatórium sľubuje nádherný výhľad, ale i pohľad na nočnú oblohu

Približná doba čítania: 3 minúty

Ako ti znie výlet na opustené sovietske observatórium na vrchole hory uprostred ničoho v Tadžikistane? Shorbulakské observátorium, ktoré bolo v minulosti miestom náročných astronomických pozorovaní, je pozostatkom bývalého Sovietskeho zväzu.

Toto vzdialené miesto v horách Pamír, ktoré sa nachádza asi 4 350 metrov nad morom, bolo ideálne pre observatórium. Vďaka suchému podnebiu, to je ideálne umiestnenie na štúdium astronómie so submilimetrovými vlnovými dĺžkami. Pozorovanie týchto neuveriteľne krátkych vlnových dĺžok môže byť obzvlášť náročné, pretože voda v atmosfére môže interferovať s meraniami. Aby mohli pozemné observatória študovať tento typ astronómie, musia byť umiestnené na suchých a chladných miestach so stabilnými poveternostnými podmienkami a nachádzať sa ďaleko od husto zaľudnenej populácie. Medzi ďalšie podobné observatória patrí Mauna Kea na Havaji, observatórium Llamo de Chajnantor v Čile, južný pól a Hanle v Indii.

Shorbulak bol vysunutým pracoviskom Pulkovského observatória – oficiálne známeho ako Ústredné astronomické observatórium Ruskej akadémie vied v Pulkove. Bolo to jedno z mnohých pracovísk Pulkovského observatória, ďalšie sa nachádzali v Arménsku, Azerbajdžane, pohorí Kaukazu, Čile a Bolívii. V 80. rokoch 20. storočia observatórium riadil ruský astrofyzik Kirill Maslennikov.

Aj keď už nie je observatórium Shorbulak v prevádzke, stále stojí na svojom mieste v Pamíre. Dosiahnuť toto cieľové miesto nie je však ľahké. Najprv sa musíš dostať na diaľnicu Pamír, druhú najvyššie položenú diaľnicu na svete. V Murgab musíš zísť z cesty a vydať sa dobrý kus po nespevnených šotolinových cestách, ak nájdeš nejaké vyjazdené. V cieli okrem samotného observatória nájdeš aj opustenú sovietsku dedinu so starými nákladnými vozidlami a skladmi. Nezabudni rešpektovať zákony a umiestnené značky. A keďže ide o terénne prostredie, určite bude vhodnejší automobil s pohonom 4×4.

Tadžikistan ponúka ďalšie miesta

Tadžikistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Тоҷикистон
Hlavné mesto: Dušanbe
Úradné jazyky: tadžičtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 143100 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: somoni
Kód meny: TJS
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR TJS
Medzinárodný kód krajiny: TJK/TJ
Internetová doména: .tj
Predvoľba telefónneho čísla: +992

Blízke miesta do +/- 300km