Skip to content

Assekrem

Nad týmto odľahlým priesmykom v pohorí Hoggar sa týči storočná kamenná útulňa, obklopená krajinou erodovaných sopečných jadier.

Približná doba čítania: 2 minúty

Uprostred Sahary sa rozprestiera pohorie Hoggar, drsná krajina čadičových masívov vystupujúcich z neúrodnej krajiny. V srdci pohoria Hoggar sa nachádza dramatické zoskupenie erodovaných sopečných jadier, nad ktorými sa týči 9 000 stôp vysoký priesmyk Assekrem.

Assekrem

Assekrem je súčasťou národného parku Ahaggar a je jedným z mnohých divov južného Alžírska. Nachádza sa asi 50 míľ od mesta Tamanrasset.

Assekrem

V roku 1911 Charles de Foucauld, francúzsky vojak, ktorý sa stal misionárom, postavil v Assekreme skromnú útulňu. De Foucauld strávil väčšinu svojho času v Tamanrassete, kde žil v úzkom kontakte s Tuarégmi a študoval ich jazyk a kultúru. V roku 1916 bol zavraždený ako podozrivý špión. V roku 2005 bol blahorečený a o útulňu sa dodnes starajú starnúci mnísi z rádu Les Petites Frères de Jésus (Malí Ježišovi bratia), ktorí sa inšpirovali de Foucauldovým životom a dielom.

Assekrem

V Assekreme sa nachádza nocľaháreň, kde môžu návštevníci prenocovať a vychutnať si nádherný výhľad na východ a západ slnka na zádumčivé monolity z plošiny tesne nad priesmykom.

Alžírsko ponúka ďalšie miesta

Alžírsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Džázá'ir
Hlavné mesto: Alžír
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 5. júl 1962
Rozloha: 2381740 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: alžírsky dinár
Kód meny: DZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 143.869 DZD
Medzinárodný kód krajiny: DZA/DZ
Internetová doména: .dz
Predvoľba telefónneho čísla: +213