Skip to content

Bahenná sopka u Sidoarja

Bahenná sopka v Indonézii každý deň vychrlí 50 000 kubických metrov bahna.

Približná doba čítania: 2 minúty

V máji 2006 istá ropná a plynárenská spoločnosť skúmala túto oblasť, keď jedna z jej vrtných operácií odrazu prebudila obrovskú bahennú sopku. Vrt začal chrliť bahno a hrubá sivá vrstva čoskoro pohltila niekoľko dedín. V priebehu rokov sa museli odsťahovať desaťtisíce ľudí, infraštruktúra bola zničená, a dokonca došlo aj k obetiam na životoch.

Spoločnosť však za situáciu odmieta prevziať zodpovednosť. Tvrdí, že išlo o prírodnú katastrofu, a pripisuje jej súvis so zemetrasením v Jogjakarte 250 kilometrov odtiaľ. No miestni vinia spoločnosť. Tak či onak, táto človekom zapríčinená alebo prírodná katastrofa k najnezvyčajnejším udalostiam Indonézie.

Bahenná sopka u Sidoarja

Možno si poviete, že návšteva cudzinca na takomto mieste je nepatričná až voyeurská, no miestni v skutočnosti povzbudzujú ľudí, aby sa prišli na vlastné oči presvedčiť, čo sa stalo. Pri hrádzach, ktoré postavili na zadržanie bahennej záplavy, sú vyhliadkové miesta. Môžete si zaplatiť aj jazdu motorkou po stvrdnutom bahennom prúde a okolo neho (takto prídu do regiónu aspoň nejaké peniaze).

Na juhovýchodnom okraji bahenného poľa stojí opustená mešita obkolesená pustými ruinami a bahnom zaliatym cintorínom, na ktoré je skutočne fascinujúci pohľad. Toto jedinečné miesto naozaj stojí za výlet z neďalekej Surabaje.

Indonézia ponúka ďalšie miesta

Indonézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Kurz (za 1 € dostaneš): 17619.961 IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62

Blízke miesta do +/- 300km