Skip to content

Bazilika Panny Márie Mieru v Yamoussoukro

Najväčší kostol na svete na vrchole politickej zlomovej línie.

Približná doba čítania: 3 minúty

V krajine, ktorá je známa najmä občianskou vojnou a politickými nepokojmi, sa bazilika Panny Márie Mieru vyníma uprostred vyprahnutej krajiny, ktorá ju obklopuje zo všetkých strán. Napriek svojej impozantnej výške zostáva zahalená kontroverziou z porovnávania a stojí ako symbol problémov, ktorým čelí Pobrežie Slonoviny.

Yamoussoukro

Bazilika sa začala stavať v roku 1985, teda len 25 rokov od začiatku pozoruhodnej a prosperujúcej nezávislej histórie Pobrežia Slonoviny. Milovaný vodca Pobrežia Slonoviny Felix Houphouet-Boigny vybral miesto na okraji mesta Yamoussoukro. Houphouet-Boigny v meste vyrastal a od získania nezávislosti v roku 1960 viedol krajinu k stabilite.

Po dokončení komplexu v roku 1990 stála bazilika, ktorá je postavená podľa vzoru Baziliky svätého Petra v Ríme, vyše 300 miliónov dolárov a bola najväčším kostolom na svete, pričom zatienila svojou veľkosťou aj taliansky vzor. Komplex má viac ako 30 000 metrov štvorcových a kupola sa týči do výšky viac ako 150 metrov a pojme 18 000 veriacich.

Hoci bazilika priniesla Pobrežiu Slonoviny medzinárodné uznanie vrátane požehnania pápeža Jána Pavla II, jej výstavba symbolizovala väčší problém, ktorý bude krajinu sužovať nasledujúcich 20 rokov. Bazilika v duchu monarchistického Francúzska bola v podstate vyjadrením veľkoleposti, ktorá sa viac hodila k bohatstvu Ľudovíta XIV. než k prosperujúcej, ale rodiacej sa demokratickej ekonomike.

Na rozdiel od Baziliky svätého Petra, je postavená na okraji mesta a je obklopená značnou chudobou, dotvárajúcou neúrodnú a prašnú krajinu. V porovnaní s okolím, bazilika rýchlo stráca svoju impozantnú krásu. Necelé desaťročie po jej postavení sa Pobrežie Slonoviny ponorilo do série občianskych vojen, z ktorých posledná vypukla v období od novembra 2010 do apríla 2011 po neúspešných voľbách v roku 2010.

Yamoussoukro

Keď Houphouet-Boigny na sklonku svojho pôsobenia v úrade rýchlo vybudoval trvalý symbol politického pokoja, bolo zrejmé, že stabilita je pominuteľná. Tak ako v 70. a 80. rokoch minulého storočia stála nová nezávislá vláda ako symbol nádeje v bojujúcom západoafrickom regióne, teraz stojí bazilika ako neistá nádej a stabilita v bojujúcom Pobreží Slonoviny.

Napriek svojej slávnej povesti a mohutnej veľkosti sa bazilika, podobne ako jej krajina, nachádza na vrchole politickej línie zlomu, ktorá je ochotná pohltiť ju do zeme pri najmenšom otrasení. Keď chudobní predavači obchádzajú jej hranice a predávajú lacný tovar, stavba neustále vyvoláva otázku, či trvalá pripomienka stability nebola príliš skoro.

Pobrežie Slonoviny ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Bazilika Panny Márie Mieru v Yamoussoukro

Pobrežie Slonoviny - Krátke info

Miestny názov: Côte d’Ivoire
Hlavné mesto: Yamoussoukro
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 7. august 1960
Rozloha: 322463 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR XOF
Medzinárodný kód krajiny: CIV/CI
Internetová doména: .ci
Predvoľba telefónneho čísla: +225