Skip to content

Basílica del Voto Nacional

Legenda hovorí, že ak bude táto neogotická bazilika niekedy oficiálne dokončená, nastane koniec sveta.

Približná doba čítania: 3 minúty

Basílica del Voto Nacional je najväčší neogotický kostol v Južnej Amerike. Podľa miestnej legendy nastane koniec sveta, ak sa stavba baziliky niekedy oficiálne dokončí.

Basílica del Voto Nacional

V roku 1883 začal otec Julio Matovelle zháňať podporu pre stavbu obrovskej baziliky v centre ekvádorského mesta Quito. Projekt podporil aj prezident a Kongres vyčlenil na jej výstavbu 12 000 pesos.

Napriek tomu to bol pomalý proces. Pápež Lev XIII. schválil stavbu v roku 1887 a na projektovanie kostola bol prizvaný francúzsky architekt Emilio Tarlier. Tarlier, inšpirovaný katedrálami Notre Dame a Bourges, sa pustil do návrhov v roku 1890. Napokon 10. júla 1892 položili prvý kameň.

Basílica del Voto Nacional

Stavba baziliky trvala viac ako 30 rokov. Prvá omša a prvé zvonenie sa uskutočnilo v roku 1924. Pápež Ján Pavol II. kostol požehnal v roku 1985, posvätený a definitívne otvorený bol v roku 1988.

Vzhľadom na to, že medzi jej vznikom a slávnostným otvorením uplynulo viac ako storočie, dalo by sa očakávať, že Bazilika národného hlasu bude skutočne impozantnou stavbou. A nesklamala. Kostol je 140 metrov dlhý a 35 metrov široký, pričom jeho dve čelné veže dosahujú výšku 115 metrov.

Basílica del Voto Nacional

Interiér tvorí jedna dlhá centrálna loď s dvoma menšími priľahlými loďami, s kupolou a vitrážovými oknami. Okolo centrálnej lode je 24 malých kaplniek, z ktorých každá je zasvätená jednej ekvádorskej provincii. K bazilike je pripojená aj krypta a panteón.

Basílica del Voto Nacional

Vonku sa medzitým nachádza rad chrličov, ktoré môžu vyzerať povedomejšie ako fantastické groteskné postavy, ktoré zvyčajne zdobia fasády kostolov a katedrál. Všetky chrliče v Bazilike národného hlasu predstavujú endemické zvieratá Ekvádoru vrátane leguánov, korytnačiek, pásavcov a kondorov.

Z technického hľadiska nebola Basílica del Voto Nacional nikdy dokončená, aspoň nie oficiálne. Podľa miestnej legendy je tento trvalý stav nedokončenosti spôsobený pomerne závažným dôvodom: ak bude bazilika niekedy dokončená, nastane koniec sveta.

Basílica del Voto Nacional

Ekvádor ponúka ďalšie miesta

Basílica del Voto Nacional

Ekvádor - Krátke info

Miestny názov: Ecuador
Hlavné mesto: Quito
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1840
Rozloha: 283561 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: EC
Internetová doména: .ec
Predvoľba telefónneho čísla: +593